| dienutza94 a întrebat:

Tocmai m-am hotarat sa dau la medicina (am trecut in clasa a 11a) si am o mica nelamurire. Care sunt etapele parcurse pana la a ajunge un medic propriu-zis? Dupa studentie, ma refer. Multumesc anticipat pentru ajutor!

Răspuns Câştigător
| NarcyNarcisa a răspuns:

Facultatea de medicina generala, dureaza 6 ani. Apoi dupa sustinerea examenului de licenta trebuie sa faci stagiatura 1 an. Dupa acel an,trebuie sa sustii un examen important,rezidentiatul si in functie de media primita la acest examen si de optiunile tale, daca ai promovat examenul, incepe acea perioada de rezidentiat care poate dura de la 3 la 5 ani in functie de specialitatea aleasa.Pentru medic de familie, rezidentiatul este de 3 ani, pentru specializari de interne+toate ramurile ei 5 ani. Dupa acest rezidentiat,din nou urmeaza un mare examen, pentru a putea deveni medic specialist pe specialitatea in care te-ai pregatit, cam dupa aceste etape te poti numi medic.

2 răspunsuri:
| NarcyNarcisa a răspuns:

@dienutza94 ma bucur ca te-am putut ajuta

| blackwidow a răspuns:

Pai depinde de facultatea aleasa din universitate. Daca dai la generala, dupa licenta esti medic primar, fara nicio specializare si nu poti profesa, trebuie sa-ti alegi o specializare, mai faci intre 3-6 ani(in functie de specializare). Daca ramai medic primar, o sa ramai pe la nivelul de medic de familie. Daca dai la stomatologie, dupa cei sase ani(s-ar putea pana intri tu la facultate, sa se faca din nou doar cinci ani la stoma) poti profesa atata timp cat iti deschizi un cabinet, insa nu poti pune decat plombe, mai scoti un dinte, etc(lucruri foarte simple) Si aici poti face o specializare(chirurgie, implantologie, etc) Pentru farmacie si moase si asistente nu pot sa zic cu exactitate, insa nu cred ca exista vreo specializare pentru acestea. Spor la invatat si numai bine. Daca mai ai nevoie de informatii, da-mi un privat