| corina2007 a întrebat:

Buna! Tot ma întreb ce ar trebui sa fac cu viata mea. M am gandit sa ma fac învățătoare, cred ca mi-ar placea sa invat niste copii lucruri interesante, insa mi e frica ca nu m ar asculta si ca nu m as descurca. Trecand peste asta, nu știu daca mi ar ajunge salariul. Eu cheltui in general destul de mult, si as vrea sa fac ceva ce sa-mi aduca mai multi bani, pentru ca nu vreau sa traiesc cu frica pentru ziua de maine. Ati putea sa-mi recomandati vreo facultate sau vreo slujba? Sau niste sfaturi/pareri? Mulțumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| gabriela2201 a răspuns:

Nu ne-ai spus cati ani ai si daca esti in generala/liceu.Si in ce oras?
Pentru a deveni invatator mergi la Facultatea de Pedagogie, in Buc. este la Unibuc Psihologie + Educatie, in alte orase cauti pe net daca vrei si dupa licenta poti sa predai in invatamantul primar.Cu salariul decent, mai greu la stat si la privat nu stiu cum e mediul acolo si cate iti cere directoarea, dar tine minte ca majoritatea scolilor private sunt afacerile unora fara prea multa minte sau prietenie, ei vor doar sa scoata profit inclusiv de la profi nu doar de la elevi.
In alte domenii ce sa te sfatuim, inca nu ne-ai spus ce competente ai? Iti place mai mult partea de uman, filologie, real mate-info-fizica sau stiintele naturii? Iti recomand sa te si specializezi intr-un domeniu precis ca medicina-asistenta medicala, asa vei avea clienti toata viata, pacientii, si poti lucra cand vrei pe bani frumosi pana la pensie.
Dar e greu sa studiezi in campul medicinii, profii te solicita mult si la teorie si la practica si examenele sunt grele.

| corina2007 explică (pentru gabriela2201):

Sunt clasa a 10a, la mate info, insa nu prea imi place informatica si fizica/chimia. Matematica mi-a plăcut in gimnaziu si acum imi place cand o înțeleg. M-am gandit la profesia de învățătoare, deoarece de cand eram mica imi placea sa ma prefac ca sunt învățătoare si ca ii învăț pe altii, le faceam fișe de mână, le luam carnete si le puneam note. As vrea sa pot crea niste persoane bune si chiar as fi curioasa ce ar putea iesi din mana mea.

| gabriela2201 a răspuns (pentru corina2007):

Multumesc pentru funda! Daca asta iti place, ia in considerare prima data sa faci pregatire in privat cu cei mici, poti sa postezi pe net anunt ...eu am facut meditatii cu inca 7 altii la mate, miercurea si sambata intr-a 12-a si se simtea ca intr-o sala de clasa. Fiecare isi platea sedinta separat. Socoteala de-acasa nu se potriveste cu cea din targ. Este coruptie mare in scoli, nepotism, multi directori sunt partinitori si daca te vad ca nu ai niciun fel de experienta anterioara te musca de spate. Salariul va fi minimul pe economie cand incepi. Daca faci inainte pregatire individuala cu 1-2 copii teoretic nu ai niciun sef in spatele tau, doar parintele care intreaba cum merge...parinti vor veni si la scoala sa te intrebe ce face copilul lor sau cand apare un conflict. Raman la ideea mea ca este bine sa ai si o meserie precisa-cea de asistent medical unde se castiga bine si poti lucra si independent. Cand e vorba de bani oamenii mari pot fi foarte salbatici, de ce crezi ca multi isi urasc locul de munca? Poti urmari clipurile "Maria Zancu" pe Youtube, ea vorbeste de tot protocolul in a deveni invatatoare. Succes!

| gabriela2201 a răspuns (pentru gabriela2201):

Adaug: daca iti place cum merge treaba lucrand pe cont propriu, fie preparator la domiciliu, ori ii poti invata si o limba straina cat pot copiii pricepe la varsta lor-(faci un curs acreditat)- se cauta, pentru ca multor parinti de azi nu le mai place ideea de a-si duce copilul la afterschool si iti scoti banii, in timp iti poti deschide o intreprindere individuala si iti platesti singura cotizatiile pentru asigurare de sanatate si pensie. Un alt aspect pentru care multi angajatori se pupa singuri in crestet, ca iti platesc ei cotizatiile- dar in afara de scolile de stat nu poti fi sigura ca intr-adevar asa se intampla. Sunt multe inselatorii in ziua de azi si trebuie sa fii atenta. Sa ne tii la curent!

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Te poti face invatatoare la clasele 1-4, daca iti este teama de copii neascultatori mai mari, dar si cei mici pot fi o pacoste insa.
Iti trebuie mult calm si empatie pentru genul acesta de profesie!

| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu ai incredere in tine, fiind incapabila sa faci niste copilasi sa te asculte, atunci inseamna ca nu esti capabila nici sa conduci un adult, sau sa fii sefa, lucru care ar trebui sa te duca la o munca unde asculti de altii si executi ce ti se da.

In ce priveste salariul, ne intindem cat ne permite salariul, ca nu poti cheltui mai mult decat castigi, fiindca nu ai de unde, DAR iti poti lua un al doilea job, de weeeknd sau noapte si cu doua salarii te poti ajunge si cheltuii pe ce-ti place si cat vrei.

| corina2007 explică:

Mulțumesc pentru răspunsuri!