| andreicena2 a întrebat:

Bună, TPU.
Am și eu o nelămurire în legătură cu Poliția Română. Știam că agenții de Poliție, cei de la ordine și siguranță publică (Adică patrulează, luptă împotriva criminalității, răspund la '112', intervin la bătăi, perturbări de liniște publică, etc.) însă de data asta nu mă refer la agenți, mă refer la ofițeri. Subinspectorii (prima funcție sau rang al unui anumit ofițer gata ieșit de la facultatea de Poliție din cadrul Academiei De Poliție) voiam să vă întreb dacă acei ofițeri de la ordine și siguranță publică fac ce fac și agenții de Poliție de la OSP (Ordine și Siguranță Publică, adică dacă și ofițerii patrulează). Și câte academii de Poliție sunt în țară? Doar cea de la București? Răspunsul pe care îl consider eu câștigător va fi răsplătit.

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

În România exista 3 instituţii care pregăteşte tineri pentru meseria de poliţist, şi anume : Academia de Poliţie din Bucureşti ( durează 3 sau 4 ani, depinde de specializare şi ieşi cu gradul de ofiţer ) şi cele două Şcoli de agenţi de Poliţie de la Câmpina şi Cluj ( durează 2 ani şi ieşi cu gradul de agent ).
Patrulează şi ofiţerii de la OSP.
Rutiera este inclusă şi la OSP, deci patrulează şi ofiţerul de acolo.
Însă nu la fel de des cum o fac agenţii.
Ofiţerii, în general, se ocupă de alte cazuri, mai extreme, să zic aşa, în funcţie de specialitate.
Baftă!