| andreicena2 a întrebat:

Un agent de poliție sau un ofițer din cadrul specializării "Ordine Publică" (adică cei care patrulează cu automobilul) au funcția de a desfășura un stop rutier (adică, au voie să tragă pe dreapta mașini?) De exemplu, într-o situație în care un echipaj mobil de la ordine publică observă un accident de mașină sau un automobil nu respectă culoriile vizuale ale semaforului (trec pe roșu). Agenții sau ofițerii de la ordine publică vor trece cu vederea peste această întâmplare? Deoarece rutiera se ocupă cu asemenea cazuri. Bun, dar eu de data aceasta mă refer la polițiștii de la ordine publică, care patrulează.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

N-ai inteles nimic din intrebare.

| Mihai_Myshu_1994 a răspuns:

Normal happy cum sa treaca cu vederea un accident?laughing Normal ca au voie sa opreasca sau sa intervina de ar mai fi nevoie de ei daca nu ar avea voie?

| raduradu2014 a răspuns (pentru Mihai_Myshu_1994):

Asta nu stiu

| Mihai_Myshu_1994 a răspuns (pentru raduradu2014):

Oricum sunt cam "destepti"... laughing

| andreicena2 explică (pentru Mihai_Myshu_1994):

Urmați și voi meseria de polițist și lucrați în operativ, ulterior comentați-le munca.

| Mihai_Myshu_1994 a răspuns (pentru andreicena2):

Sa le comentam munca pe urma? cand ei vin la tine si te iau la intrebari de ce mergi pe sosea pe joc avand in vedere ca pe trotuar este zapada de 1m? si chiar sa iti iei amenda pentru asa o tampenie? ce ar trebui sa fac dupa mintea lui sa inot in zapada? sa dau primaria in judecata?

| andreicena2 explică (pentru Mihai_Myshu_1994):

Aici îți dau dreptate, sunt și polițiști 'proști' care își fac datoria exagerat de bine. Iar aceștia îți dau amendă deoarece poate să vină o mașină cu viteză mare și să te lovească. Chiar de aceea îți dă amendă, să te prevină și să te stimuleze să nu mai umbli pe șosea fără un automobil. Dar normal era să te prevină prima dată și ulterior în caz că repeți aceeași greșală să te penalizeze. Datoria de polițist trebuie să fie moderată. Agenții și respectiv ofițerii se împart în două categorii: normali, care își fac datoria fără să primeze pentru salariu, și corupți care primează pentru salariu, de asemenea ei își părăsesc cariera pentru o anumită sumă de bani.