| Ionut19868 a întrebat:

Buna TPU! Am nevoie de bac pentru a intra in armata ca simplu soldat? cum se fac repartizarile? Adica cum esti ales sa fii mecanic blindate, conductor tanc sau bucatar? Ce atribuiri are un simplu soldat? tot caut informatii pe internet dar nu gasesc nimic

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai nevoie de liceu, cerinta este de minimum 10 clase.
Esti ales pentru astfel de functii doar daca ai calificare pentru ele.
Soldatul nu are atributii ci se pregateste pentru a deveni cat mai bun soldat, facand pregatire fizica, militarie, cunoasterea armei, executa trageri, etc, in asa fel ca sa fie pregatit cat mai bine pentru o eventuala lupta.

| 6Radu5 a răspuns:

Cred ca ai nevoie de bac(nu neaparat note mari) dupa acesta vezi cand se fac recrutari la sgp(soldat gradat profesionist)ca fara academie nu stiu ce specializare poti sa ai in armata.Ca sgp exemplu te antrenezi, mai patrulezi pe langa baza, mai ai misiuni, curatenie prin baza, cursuri de tras cu armele si multe altele. Dupa 2 ani parca poti sa mergi in Fos(fortele pentru operatiuni speciale) mai mult de atat nu prea pot sa-ti spun ca armata s-a schimbat de acum 20 de ani dar cel mai bine este sa suni la un centru de recrutari, doar ei te pot informa cel mai bine.
Succes in viata.

| Ciprian09 a răspuns (pentru 6Radu5):

La SaFos poți merge din prima zi de când ajungi la UM.nu trebuie sa stai 2 ani.pe baza de raport, făcut în timpul perioadei de instrucție! Cel puțin asa am făcut eu! Sanatate