| anonim_4396 a întrebat:

Am o dilema destul de problematica ce ma streseaza cam mult:
Nu stiu cum i-as putea spune tatalui meu(care e un tip autoritar) ca vreau pana la urma sa merg la drept,dupa ce m-a facut sa ma razgandesc pentru cateva clipe catre medicina, am fost si la ore de cateva ori,dar nu simt atractie deosebita fata de medicina ba chiar mi se pare ca merg foarte greu si fara o motivatie riguroasa cum e nevoie facultatii de medicina. Dreptul e greu,mai ales la admiterea la INM(de aceea nu vrea sa merg si eu la drept fiind putine sanse de realizare) si nici nu as putea stii sigur daca imi va placea, dar ma pasioneaza logica si profesiile de acolo in sine avandu-l model si pe el(da el e procuror dar spune sa ma feresc de drept daca se poate).E totusi medicina o varianta mai buna, desi chiar cu greu cred ca pot gasi motivatie pentru ea?

2 răspunsuri:
| NGheorghe a răspuns:

Nu te chinui prea mult deoarece nu-i nicio diferența ntre ele. Ca termini dreptul si medicina, tot sluga celui care plătește mai bine rămâi.
(Demult exista si cură contra cancerului, însă toți medici care tratează acești bolnavi sunt urmăriți si făcuți praf.)

| Karol1877 a răspuns:

Medicina e foarte grea, multi renunta. Ti-ar convenii sa faci 10 ani de studii apoi sa pleci in Germania?
Dreptul e mai plauzibil, chiar daca e imprevizibil.