| MariusDumitru53 a întrebat:

Am o intrebare care ma macina, in vara as vrea sa dau la liceul militar. Dar mai am un mare semn de intrebare: programul zilnic. Mi.ar putea zice cineva programul dintr.o zi obisnuita? Dau funda

2 răspunsuri:
| MiyukiChan a răspuns:

Ah, liceul militar...Si eu am vrut, dar faptul ca sunt fata m-a dezavantajat putin. Si ideea ca o sa fiu departe de parinti m-a pus pe ganduri. Am stat asa, reflectand vreo 9 luni dupa care am spus "gata nu mai merg la liceul militar, nu vreau sa sfarsesc ca fratele meu (student in clasa a 11-a la liceul militar din Alba Iulia) care vine acasa doar de sarbatori. Parca mi s-a luat o piatra de pe inima atunci si am dat examenul de capacitate cu mult mai putine emotii. Nu te sfatuiesc sa faci ca mine, esti baiat, ai sanse mai mari, si probabil esti si bun la invatatura. Daca tu crezi ca vei face fata cu statul la camin, trezitul devreme si mai ales, daca esti o persoana care se supune celorlalti( profesorii) pentru ca, sa fim seriosi, la militar se face scoala, nu gluma. "Ca in armata" obisnuia bunicul meu sa spuna. Asadar, programul este urmatorul:
Inviorarea zilnica( si in weekend-uri) se face la ora 6 dimineata. FIE CA NINGE, PLOUA, FULGERA SAU TUNA tu trebuie sa faci inviorarea, asta-i lege.
Dupa mergi la masa (fratele meu a spus ca mancarea de la cantina e delicioasa, dar trebuie sa respecti un program anume. daca ti se face foame pe la ora 15, spre exemplu, ar trebui sa astepti pana la ora 18, cand e cina.)
Faci ore de la 8 la 14:00
Iesi pe teren ca sa faci vreo 2-3 ture( nu zilnic)
Dupa mergi din nou la masa
Pana la ora 8 iti faci temele
Dupa intri in dormitoare, unde am auzit ca stati vreo 8-9
Iar stingerea e pe la 10..si sa vezi ce a patit fratele meu cand era boboc...desi stingerea era la 10, el a stat pe telefon pana la ora 2, si pana la urma a fost prins, telefonul i-a fost confiscat si inapoiat la sfarsiut anului, deci ai grija ce faci!

Sper ca ti-am fost de folos, eu zic sa incerci, nu ai de pierdut, ba chiar din potriva, iti ordonezi stilul de viata. Daca asta simti, doar fa-o, nu asculta parerile celorlalti. Viata se intampla acum, si daca tu crezi ca e bine da-i drumul! Succes, am auzit ca trebuie sa dai un interviu riguros la inceput. O sa iti tin pumnii!

| MiyukiChan a răspuns (pentru MiyukiChan):

Dimpotriva* scuze pentru greselile gramaticale, eram pe fuga