| Adryanaadryana a întrebat:

am o problema. Am 13 ani si am nevoie de niste bani pentru un telefon. Nu vreau sa cer de la parinti etc. Ce pot face pentru a strange bani?

Răspuns Câştigător
| Dia37Andreea a răspuns:

Fix problema asta am avut-o si eu acum o luna si cautam diferite raspunsuri tot pe TPU la intrebari asemanatoare. Am tot 13 ani asa ca angajarea undeva pica fiindca trebuie sa ai minim 15 ani sa te angajezi legal. Ca sa vinzi mancare sau bauturi ai nevoie de diferite documente si aprobari de la protectia consumatorului si e destul de complicat. Daca ai unde sa vinzi ceva hand-made ar fi o varianta. Eu am vorbit cu ai mei si lunar imi vor da 50 de lei pe treburi casnice. Sau poti vinde ceva pe olx. Alte variante nu ai pentru ca nici macar buletinul nu il aihee hee

1 răspuns:
| ElenaaaAdina a răspuns:

Dacă părinții tăi îți dau bani zilnic de dulciuri, chestii, strânge-i, găsești telefoane ieftine (200/300 lei) mai este o varianta, puțin mai complicata, eu muncesc de la 12 ani, sub controlul mamei (unde muncea ea, ma lua și pe mine, îmi dădea ceva sa fac și îmi dadea banii pe ceea ce făceam)