| florilaleletrandafiri a întrebat:

Buna TPU am si eu cateva intrebari, daca veti avea timp sa-mi raspundeti astept sfaturile voaster multumesc.Acum intrebarile:
1.As vrea sa devin medic care se ocupa cu implanturi de silicoane si mai multe chestii din astea este o munca grea?
2.Trebuie sa urmez neaparta profilul bio-chimie sau mai nou stiinte...si ce materii sunt ce ore se fac?
3.Care este cea mai mica medie cu care se poate intra?
Acestea sunt intrebarile(sunt in clasa a7a si nu ma prea ma decurc la matematica si fizica pff nu facem adica avem profesoara dar pfff intelegeti am avut media 9.73 in calsa a5a intra a6a 9.80 iar intra a 7 pe priumul sem adica acum am note ceva mai micute am si un 6 la eng, dar in rest mai bine, dar o sa invat mai bine sa-mi ridic media) deci ce spuneti? as avea sanse la un liceu bun de stiinte?sad chiar ma gandesc la viitor si realizez ca nu prea am nici un "viitor"stralucit aici as vrea sa merg in strainatate?happy
multumesc.

Răspuns Câştigător
| Ștef_6990 a răspuns:

1. Nu chiar, medicina plastică nu e foarte grea, dar poți să ai și „șansa" de a te ocupa de mutilați, nu doar de sâni perfecți.
2. Nu contează ce profil urmezi la liceu, dar un profil cu biologie, fizică, biochimie, biofizică, chimie, biologie celulară etc te-ar putea ajuta (mate-info, mate-fizică, științe ale naturii etc), dar poți intra chiar dacă termini filologie.
3. Cu 6-7, dar facultățile de medicină au taxe foarte mari. Peste 9. 50 ca să intri pe banii statului, dar nu uita! Facultățile de medicină au și examene de admitere!

Îți recomand facultățile de medicină de la Iași și Tg Mureș (pentru cardiologie).

Spor!

2 răspunsuri:
| ioanaabt a răspuns:

Salut in primul rand! happy Daca vrei sa dai la medicina, e mai usor pentru tine sa optezi pentru chimie-bio deoarece iti prinde bine pe viitor. nu cred ca este cazul sa pleci la o varsta atat de mica in strainatate, eu zic ca si aici se poate invata destul de bine. in legatura cu media, nu iti fa probleme, incearca sa te axezi in principal pe biologie si chimie, caci acestea iti sunt necesare. o zi buna iti doresc!

| purplestar14 a răspuns:

Daca esti in a 7-a nu are rost sa te gandesti.ptr ca mai ai examelene sh etc.Ai timp. Aproximativ doar dar nu trebuie sa iti bati capu` pana nu vezi ce note iei la examene sau ce o sa se dea la sf lu` a8a [pentru. ca se schimba in fiecare an].