| RazvanMessi10 a întrebat:

am si eu o intrebare: am 16 ani invat cat de cat cu medii de 8 si 9 la un liceu de turism si alimentatie clas a 10 acum trec si sunt pasionat de la 9-10 ani de jocuri dar in special de game design si tot ce tine de un joc si desenat cand desenez anumite peisaje din jocuri, orci, human tot felul de desene pun suflet si multa ambitie ma intrebam cand as termina liceul ar exista o facultate de game design sau ceva de design sa devin in gaming, si daca da va rog ajutati-ma, aaa si inca ceva am auzit multa lume ca la o angajare trebuie sa ai un portofoliu cu lucrarile tale ma puteti ajuta eu lucrez si pe foaie cu creionu si pe calculator cum pot sa fac un portofoliu si cum sa procedez cu el va rog ajutati-ma dau funda multumesc va rog ajutati-ma cu portofoliu nu inteleg funda

2 răspunsuri:
| Ionait a răspuns:

Facultate de game-design? In Romania?

In Romania poti face Automatica si Calculatoare, Informatica sau Cibernetica. La toate trei, singurele notiuni de grafica pe care le vei face vor fi in AutoCAD. Nimic mai mult.
Daca vrei ceva bazat pe design incearca Arhitectura (long-shot) sau Universitatea Nationala de Arte.

Referitor la partea a doua a intrebarii, incearca sa iti cumperi o tableta grafica. Costa vreo 2-3 milioane, dar poate te ajuta.

| talint a răspuns:

Exista,am auzit ca sunt si facultati pentru game design.Cred ca sunt si in Romania, nu sunt sigur.