| Krisha a întrebat:

Care sunt cele mai cautate meserii la ora actuala si ce facultate trebuie sa ai pentru a face acel lucru. Vreau pareri.

Răspuns Câştigător
| AndraNicoleta a răspuns:

Cel mai important este ce iti place tie sa faci, si apoi sa gasesti in domeniul respectiv o mesrie cautata.
Din cate stiu eu, acum se cauta destul de mult informaticienii, programatorii si alte postutri similare in domeniul acesta.
Se mai cauta si economisti, contabili... absolventi de ASE intr-un cuvant.
Dar...sa stii ca tara noastra draga duce lipsa si de profesori... daca vorbim de meserii cautate, dar nu este o meserie pe care ti-as recomanda-o intrucat salariile sunt execrabile.
Acum depinde si ce iti place, ca daca n-ai nicio traba cu matematica, informatica sau economia, primele doaua chestii de mai sus n-au nicio relevanta.

2 răspunsuri:
| flavius01 a răspuns:

Cele mai cautate meserii...Depinde daca in tara sau in afara. In afara, mereu este nevoie de medici, la noi este nevoie de asemenea, dar avand in vedere salariile medicilor... Apoi mai ai meserii gen arhitect (Facultate de Arhitectura), economist (Stiinte Sociale), avocat (Facultate de Drept), artisti (designeri in special) la Facultatea de Arte.

| heroes a răspuns:

Medicina deoarece peste tot in tara si afara este nevoie mii de oameni ar muri daca nu ar fi medici in lume.Dar este foarte greu sa devii medic trebuie multi ani de facultate si multe lucruri de invatat.Atat teoretic cat si practic.

! SUCCES!