| LorE_1016 a întrebat:

La admiterea in liceele militare se dau niste probe sportive...adica alergat 1000-2000 de m.Alergatul se face in 4minute si 15secunde. iar la traseul aplicativ se dau probe unele greute unele mai usurele si toate trebuiesc facute in 1minut si 30 de secunde. Mi se pare putin.Sau se selecteaza cateva? Ce parere aveti? Sunteti vrunii care ati incercat sa intrati sau care sunteti in armata? Vreau si eu detalii va rog.

Răspuns Câştigător
| SkyFly a răspuns:

Salut! In primul rand probele nu sunt usoare, pentru liceu ai de alergat 1000 m. Traseul utilitar-aplicativ poate fi unul complicat, de ce? Pentru ca am intalnit destule fete care nu pot sa sara in lungime, care nu pot arunca o minge de baschet 20 de m, care nu pot face nici macar o flotare, ce sa mai zic de celelalte probe care intregesc acest traseu. Nu se vor selecta doar cateva, banuiesc ca te-ai interesat in ce consta traseul si ai vazut si ordinea exercitiilor. Probleme nu ar trebui sa-ti faca probele sportive, tinand cont de faptul ca la testarea psihologica sunt respinsi majoritatea.
Iti doresc mult succes si daca iti doresti cu adevarat sa intri vei intra cu siguranta.
Pa, pa

5 răspunsuri:
| SkyFly a răspuns:

Timul cu putin efort si exercitiu e mai mult decat suficient. Trebuie sa te pregatesti temeinic pentru a te incadra insa nu e imposibil, dupa ce il vei parcurge cel putin o data iti vei da seama. happy

| LorE_1016 explică:

Da dar in cat timp le-ai facut pe toate?

| LorE_1016 explică:

Nu nu e problema grele tare nu mi se par. dar cu timpul e problema mi se pare putin pentru cate probe sunt...asta sunt curioasa cu timpu.

| Marcella a răspuns:

Cand am dat eu, am avut asa:examinarea psihologica, treseul(saritura de pe loc, flotari, echilibru, saritura peste capra, niste numere puse randomizat si tu trebuie sa le sari in ordine(de la 1 la 9), escaladare, mers taras, si la final o tura de sala), si rezistenta(alergat 1000-2000m). Daca treci de astea, mergi la examenul scris...atat
funda?

| radish a răspuns:

Numai fii asa de sigura ca sunt usoare din contra sunt foarte grele de aceea sunt eliminatori.