| Cesimaa79 a întrebat:

Bună TPU! Anul viitor fac 18 ani și ma gândesc dacă sa dau la scoala de agenți de poliție Septimiu Mureșan din Cluj sau sa fac facultatea de drept. Ce știu sigur e ca vreau ca pe viitor sa fiu polițistă. Ma gândeam să fac scoala de politie la 18 ani și la 19 ani sa fiu polițistă (am citit ca după ce termini scoala de politie ești politist și dacă te angajezi undeva iei 3000 de lei salariu) și am înțeles ca se poate face și serviciu și facultate în același timp, dar mi se pare extenuat sa ajungi acs la 16 și după sa trebuiască sa înveți pentru examenele de la drept de care am auzit ca s foarte grele și ca I foarte mult de învățat. Sau sa fac mai întâi facultatea 4 ani apoi sa ma duc la scoala de politie...Chiar nu știu ce sa fac. Idei, va rog?

Răspuns Câştigător
| Trioda a răspuns:

Salut!
A fi politist, este o profesie frumoasa.

Cum spui tu, scoala de agenți de poliție...iti va da dreptul sa profesezi ca politist,adica agent si atat!

Totul de fapt se rezuma la serviciu,adica la munca,muncesti esti platit etc.
Deci, cantareste tu, ce vei dori sa fii, agent, adica cel ce munceste, pentru ca asta este natura serviciului lor, sau ofiter de politie..adica cel ce va coordona echipele de agenti de politie,si le va spune,ce si unde sa munceasca etc!

Eu as alege Facultatea,pe care acum,o vezi grea,nici nu ai inceput si deaja incepi sa te plangi,uiti ca toti au facut o scoala,facultate,au trecut prin greutati etc,sa ajunga unde sunt acum.
Asta inseamna sa ai AMBITIE,vointa,dorinta de a te realiza,de a avea o cariera,si desigur de aici vor urma si satisfactia ta,mandria,ca ce ti-ai propus,ai reusit etc.
Studiile superioare, iti vor deschide nenumarate alte facilitati,si nu te vei limita doar la Politie,mai sunt atatea oportunitati,si usi deschise,pe care o simpla scoala de agenți de poliție,nu le va oferi niciodata.
Si nu uita,prin natura firi sale,omul in general,este leneș,adica imediat ce vei incepe munca, te vei auto-plafona, adica te vei multumi cu salariul primit, vor veni peste tine familia, copii, etc..si astfel te vei limita la a amana si amana facultatea,pe diverse motive,credibile pentru tine in primul rand,ca apoi sa le arunci si cei din jur,daca se vor catadixi sa te intrebe, ce faci cu visurile tale, te-ai poticnit?
Si te asigur, NIMENI, nu te va intreba, pentru ca nimanui nu ai va pasa de tine, daca tie insuti, nu iti pasa de tine!

Onor Politiei Romane!

Succes!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, focuseaza pe carte si termina-ti licuel si ia-ti BAC-ul ca fara BAC nu poti intra la nici o facultate sau la scoal de politie.

Scoala de politie nu ai cum sa o faci intr-un an, fiind de 3 sau 4 ani, dupa ce ai luat BAC-ul participand la testare psihica, fizic a si apoi la examenele de admitere la Politie (romana, matematica samd).

| Nirvanaaa a răspuns:

Salut! Pai depinde și ce vrei tu. Dacă vrei sa fii polițista, mergi la școala de poliție.

| RaduRobertRO a răspuns:

Mai întâi facultatea 4 ani apoi sa te duci la scoala de politie...