| ClaudiuOvi a întrebat:

Sunt inca in liceu si as vrea sa devin genul de politist care se ocupa cu elucidarea cazurilor,punerea cap la cap a dovezilor, cercetarea la fata incidentului etc..Ca exemplu si va rog sa nu credeti ca sunt genul de persoana care crede ca filmele se transpun in viata reala,vi-l ofer pe Sherlock Holmes, pe detectivii din CSI Miami etc..Inca nu stiu daca acest post se numeste "Politist de investigatii criminale" sau altcumva.Aici va rog sa ma ajutati daca puteti.
De asemenea, sunt licean clujean si stiu ca de la Septimiu Muresan se iese agent de politie. Daca fac facultatea de drept si scoala de agenti de politie Septimiu Muresan ma ajuta sa avansez in grad? Sau ma ajuta in vreun fel faptul ca am absolvit facultatea de drept? Va intreb tot in vederea obtinerii postului descris mai sus.

7 răspunsuri:
| LexiEla a răspuns:

Cred ca te referi la criminalist. Sunt o suma de facultati unde poti invatata despre asta. Poti ori sa dai la academie, specialitatea drept, ori la medicina legala, ori psihologie juridica. Sunt destule optiuni. Mai usoara e varianta cu academia (specialitatea drept).

| ClaudiuOvi explică (pentru LexiEla):

Am postat mai sus faptul ca nu vreau sa devin criminalist.

| 1918 a răspuns:

Du-te la Academia de politie, specializarea Criminalistica

| ClaudiuOvi explică (pentru 1918):

Da,asta ar fi o problema.Sunt din Cluj si mi-ar fi destul de greu sa ma mut in Bucuresti.La Cluj este doar scoala de agenti de politie si se numeste Septimiu Muresanu.Insa nu ies ofiter de acolo.

| ClaudiuOvi explică (pentru ClaudiuOvi):

Vreau sa precizez ca nu vreau sa devin criminalist.Adica acea persoana care se ocupa cu lucrul in laborator, ia amprente si extrage probe de sange de pe cadavru.Cred ca denumirea postului pe care l-as dori este Politist Judiciarist(cel care se ocupa efectiv cu investigatiile si anchetele si cel care lucreaza in colaborare cu criminalistii).

| ANDREEA61541 a răspuns:

Poti sa mergi la academia de politie la specializarea criminalistica

| nuamideiacum a răspuns:

Cred ca te referi la agent FBI. Nu stiu sigur cum este denumirea in romana.