| Feri5 a întrebat:

As dori sa ma orientez spre facultatea de matematica și informatica domeniul mate-info și am o mare nelămurire. Am citit undeva, intr-un articol postat pe site-ul Universității din București ca, alegând aceasta specializare, te poți pregăti pentru o cariera de matematician și una de IT. As dori pe acest domeniu, pentru ca ma interesează finantele și bancile, iar pe de alta parte, informatica. Problema e ca sunt la științe ale naturii și nu știu dacă voi face fata, dar voi încerca sa învăț după mate-info. Vreau sa-mi răspundeți la următoarele întrebări: poți lucra simultan si la banca si la IT? La banca poți lucra prin birouri? Va mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| laSoledad a răspuns:

Pentru o facultate de real ar fi nevoie de un liceu de real, fiindca la liceul real se invata mai multa matematica si stiinte exacte care sa iti pregateasca abilitatile analitice si logice. Dar nu e neaparat obligatoriu sa vii de la un liceu de real. La facultate poate intra oricine de la orice liceu, daca ia examenul de admitere si are bacul luat. Tu fiind de la real, e bine.

Ca sa iei examenul de admitere la o facultate de informatica, trebuie sa inveti foarte bine informatica si matematica din liceu de la sectia mate-info. Deci trebuie sa te pregatesti in plus ca sa -i ajungi pe cei de la mate info, ca e concurenta mare. In plus, trebuie sa te pregatesti foarte bine pentru acea admitere, pentru ca admiterea de la facultate e mai grea decat bacul la info si la mate. Deci vtrebuie sa te pregatesti singur sau la meditatii.

Dupa o facultate de informatica, vei avea sanse mari sa lucrezi in IT chiar si in timpul facultatii. Dar cel mai bine e sa te duci la o sectie de informatica aplicata, nu neaparat la o facultate de mate-info. Ca sa fii cat mai cunoscator in IT, mergi pe informatica aplicata sau ceva de genul.

Ca sa lucrezi in finante, e buna si o facultate de mate-info, dar nu e destul. La mate-info te invata foarte putin despre finante-banci. Te invata doar cateva matematici financiare si atat. La facultatea de mate-info te invata teoria matematicii si putina practica, nu te ajuta.

Ca sa lucrezi in finante strict pe finante, e bine sa urmezi sectia de finante-banci fie de la ASE, fie de la FSEGA. Daca vrei sa lucrezi in finante pe partea de informatica, atunci trebuie sa faci sectia de Informatica Economica fie de la ASE, fie de la FSEGA. Amandoua sunt bune. In urma acestei facultati vei sti si finante, economie, dar si informatica. Nu vei sti IT foarte amanuntit, dar bazele le vei avea.

Acum, ramane la alegerea ta daca vrei sa stii mai multa informatica sau mai mult din finante, economie. Daca vrei sa fii bun in IT, fa o facultate de informatica. Daca vrei sa fii mai bun in finante-banci, informatica economica, atunci du-te la ASE sau FSEGA.

In caz ca te-ar interesa ASE sau FSEGA, iti pot da mai multe detalii.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista facultati specializate in informatica economica. Dece nu te duci acolo?

| Feri5 explică (pentru suntserios):

M-as duce, dar da-mi niște detalii, te rog, despre informatica economică se la FSEGA. Tine cont de admitere, locuri de munca, salarii și durata facultății. Ofer funda!

| suntserios a răspuns (pentru Feri5):

Nu am ce informatii sa iti dau ca nu am făcut facultatea aia. Gasesti sigur pe site info despre admitere... Cat despre joburi ai sanse si in finante si in iT depinde ce o sa iti placa

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

O sa faci fata, daca asta este una din intrebarile tale. Am avut o multime de colegi (fost colegi) care au venit tot de la stiinte ale naturii si tot au trecut de o facultate de matematica si informatica (si mai multe). O sa inveti acolo ce ai de invatat, deci totul o sa fie bine.

Poti sa lucrezi unde vrei tu sa lucrezi, poti sa lucrezi la banca daca vrei pe partea de IT ocupandu-te de partea de teleocumicatii (cel mult), in rest aparatura si metodele pe care le folosesc cei de acolo sunt luate de la alte firme. Daca vrei poti sa lucrezi la acele firme. Sau te referi mai mult sa stai pe un calculator si sa te ocupi de finante, calcule, foi, fise s-a? Da, doar ca nu sunt sigur ca se numeste IT acest lucru.

| laSoledad a răspuns:

Iti raspund eu ca stiu despre ce e vorba. Iti scriu imediat raspunsul.

| Feri5 explică (pentru laSoledad):

Te rog muuuult!