| Sadop a întrebat:

Stiinte ale naturii sau Mate-Info?

21 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Părerea mea este că "Ştiinţe ale naturii" ar fi o alegere mai bună.
În primul rând, la Bacalaureat dai Matematică 2, iar al treilea obiect este la alegere între Biologie, Chimie şi Fizică, nu eşti forţat să dai la Informatică cum este la profilul "Matematică-Informatică".
În al doilea rând, la terminarea liceului vei avea mai multe opţiuni spre a alege o facultate la care să mergi. De exemplu, dacă vrei să mergi la Medicină, vei da examen la Biologie.
Acum depinde şi de înclinaţiile tale. Gândeşte-te ce îţi place mai mult, cât şi la profesia pe care doreşti să o ai.
Eu îţi doresc mult succes pe viitor.
Pa-pa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hydrangeaceae):

Nici la mate-info nu esti fortat sa dai Informatica. Insa esti fortat sa dai Romana, ca tot am avut o discutie recent...
Cat despre intrebare, nu poti sa dai raspunsuri la plesneala: A sau B. Depinde de ce-ti place, ce vrei sa urmezi mai departe (daca te-ai gandit deja).

| Exilee a răspuns (pentru Hydrangeaceae):

La M1 nu esti fortat sa dai la Info la bac-ul, ci este proba la alegere happy

| Hydrangeaceae a răspuns (pentru Exilee):

Eu aveam impresia că trebuie să dai neapărat la Informatică.
Oricum, primul profil are mai multe avantaje mai ales dacă doreşte să meargă la Facultatea de Medicină.
Scuzele mele pentru greşeală.

| Hydrangeaceae a răspuns (pentru anonim_4396):

Eram eu informată greşit cât despre răspunsurile mele, nu le dau la plesneală. Eu cred că el/ea a vrut pur şi simplu să audă părerile noastre. Eu mi-am exprimat-o pe a mea, fiecare are dreptul să şi-o exprime, e o ţară liberă!

| Sadop explică (pentru Hydrangeaceae):

Multumesc mult pentru raspuns!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hydrangeaceae):

N-am facut referire la tine cu raspunsurile la plesneala, desi s-ar putea sa se aplice, daca stau sa ma gandesc acum mai bine. Si cat despre faptul ca esti mai avantajat la Stiinte ale Naturii nu e deloc valida afirmatia. Tocmai ce ziceam. Depinde de elev unde vrea sa dea mai departe.

| mateescualexandru a răspuns (pentru Hydrangeaceae):

Fiecare (pronume nehotarat, nominativ, subiect) alege (verb predicativ, predicat verbal) ce (pronume relativ, acuzativ, complement direct) vrea (verb predicativ, predicat verbal).

| xBlackPearlX a răspuns:

Depinde, daca iti place matematica, du-te la mate-info, daca iti place, biologia, chimia si fizica, du-te la stiinte ale naturii. La stiinte ale naturii, dai bac din M2, pe cand la mate-info, dai bac din M1, care este cel mai greu tip de probleme.

| BiuL a răspuns:

Stiinte ale naturii.

| deeadeea111 a răspuns:

Stiinte ale naturii

| Helenee24 a răspuns:

Depinde ce iti place tie si ce vrei sa faci pe viitor.

Daca esti unul dintre "norocosii" care au o pasiune pentru matematica, mate-info e o optiune perfecta si cu multe oportunitati. Eu asta am ales si nu am regretat.
Plus ca IT-ul merge cel mai bine in ziua de azi.

Totusi, decat sa te chinui, in caz ca nu-ti place, sau daca iti plac mai mult biologia, chimia. stiinte ale naturii

Gandeste-te bine si analizeaza consecintele.
Succes!

| Furculingură a răspuns:

Tu ar trebui să alegi ce îţi place ţie mai mult, nu ce zicem noi.

Totuşi, prefer Stiinţe ale naturii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mate-Info. Asta am ales în urmă cu 11 ani și nu mi-a părut rău niciodată.

E clasă bună, sunt cerințe care te ajută să devii de succes.

Mi-a plăcut, am continuat cu facultate de informatică (3 ani) + master Matematică Aplicată în Informatică (2 ani).

Am ajuns să fiu coleg cu profi de-ai mei. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiinte ale naturii

| ReusxD a răspuns:

Mate-info, pentru ca e mai usor asta profil l-am ales, fiindca este mai usor decat stiinte ale naturii.

| Northern a răspuns:

Daca vrei sa ajungi ceva in domeniul medicinei te inscri la stiintele-naturii insa informatica va deveni un lucru destul de important in viitor si in plus si la mate-info inveti biologie, chimie si fizica asa ca mai bine mate-info.

| Aniu a răspuns:

Mate-info.

| Cobra56289 a răspuns:

Mate-Info te ajuta mai mult dar mai bine alege ce iți place.

| BornToDie67 a răspuns:

Stiinte ale naturiiwinking

| RoataSEîntoarce a răspuns:

Depinde ce vrei sa urmezi mai departe. Daca vrei sa dai la medicina iti recomand Stiinte ale Naturii iar daca vrei in domeniul contabilitate, profesor de mate, etc poti sa mergi la mate-info.Eu sincer nu as merge la mate-info pentru. ca este matematica mai grea in schimb la S.N este mai usoara M1 :d si de la ambele ai foarte multe oportunitati, happy sper ca te-am putut ajuta happy happy :d