| EcLipSa234232 a întrebat:

Salut TPU
ce-i mai bun pentru a lucra in domeniul IT?
mate info intensiv informatica
sau
mate info intensiv engleza
Ma ajuta sa stiu mai mult despre informatica ( mate info intensiv informatica ) sau sa stiu mai bine limba engleza ( mate info intensiv engleza ) care ma ajuta mai mult in cariera IT?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Alege itensiv informatica. Cativa termeni in engleza ii prinzi si in timp ce lucrezi. Informatica te va ajuta cel mai mult, iti va forma un mod de gandire analitic, vei invata bazele a ce vei avea nevoie mai departe in facultate. Repet engleza o prinzi pe parcurs, plus vei invata in facultate daca ai sa ai neaparat nevoie.

Sper ca iei in considerare sfatul meu avand in vedere ca am terminat o facultate de profil.

| mixxjim a răspuns:

Depinde si cata engleza stii tu, dar tinand cont ca in programare se folosesc in general termeni din engleza si ca poate te gandesti de fapt sa pleci din tara romaneasca, poate ti-ar folosi mai mult sa alegi varianta cu engleza, te ajuta si la IT, dar si pentru plecarea in strainatate

| EcLipSa234232 explică (pentru mixxjim):

Nu doresc sa plec in strainatate
si engleza stiu cat de cat am scos numai medii de 10 la engleza, cu exceptie in clasa a-7-a cand am scos-o 8 din alte motive ( nu apucasem sa invat ca am fost plecat la un botez si fix eu am fost ascultat )
nu stiu ce sa aleg thinking

| mixxjim a răspuns (pentru EcLipSa234232):

Chiar daca spui acum ca nu pleci, nu poti sa stii niciodata, stii vorba aia, never say never happy deci calificarea de info o capeti oricum, si daca faci intensiv, si daca nu faci intensiv. pe cand calificarea pe engleza o capeti doar daca faci engleza intensiv, deci ai impusca 2 iepuri deodata daca ai lua engleza intensiv. pe de alta parte, asa cum a spus si smoked mai jos, la info e destul de greu, multi si-au cam luat leapsa mergand la mate-info, asa ca ai putea fi precaut sa iei engleza. incearca totusi sa te interesezi la liceu daca te poti transfera pe parcurs de la o sectie la alta pe parcurs. presupun ca daca dai la engleza intensiv dai un test inainte de admitere, daca intri aici te poti transfera pe urma la info intensiv? sau invers, daca vrei pe urma sa intri la engleza intensiv ce diferente trebuie sa dai? asa poate ti-e mai usor sa te decizi

| SmoKeD a răspuns:

Pai...daca stai bine cu engleza te-as sfatui sa te duci la intensiv info unde se fac mai multe ore de info. Daca nu stii engleza ar trebui sa te duci la intensiv engleza, dar ai grija...informatica nu e asa cum stam noi pe pc si ne jucam, e mai greu