| Monyyyyy a întrebat:

BUNA TPU as vrea sa ma ajutati cu ceva nu raspundeti obraznic daca nu stiti.As dori sa dau la politehnica la electric sau asa ceva si ma tot gandesc daca voi duce pasul eu sunt la profil tehnic clasa a 11 a.Am cunoscut o inginera care tot matematica ca mine o facut si a terminat la telecomunicatii, acolo este mai greu presupun.Credeti ca o sa pot tine pasul? Se porneste de mai jos, adica cred ca profii stiu ca nu toti vin de la mate-info.As vrea sa dau bacul la fizica. Ajutor

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu se porneste de la "mai jos"(cum zici tu!).Se porneste de la premiza ca cei care audiaza cursul de algebra, cursul de analiza matematica, cursul de matematici speciale au habar de matematica studiata in clasele a 11-a si a 12-a, indiferent de profilul absolvit! Tot ceea ce trebuie sa stii este ca, in principiu, facultatea (oricare ar fi aceasta) presupune un efort intelectual inzecit, comparativ cu cel din liceu!

| Bondarel99 a răspuns:

La facultatea aia mănânci mate și fizica pe pâine. E greu, in primii ani se fac lucruri abstracte și s-ar putea sa nu îți placa așa tare, dar e o facultate folositoare, te dezvolți tu ca om, îți dezvolți gândirea și poți ajunge cineva in viața. Desigur, cu multă munca. Dacă înveți materia de bac la mate și fizica ai șanse la admitere. Dar apoi in facultate vor urma chestiuni mult mai grele, de asta trebuie sa fii conștiincios, sa te duci zi de zi la cursuri și sa încerci sa te prinzi de cum se fac problemele alea pentru ca vor fi numai probleme de tot felul care îți pun mintea la contribuție, pe scurt întotdeauna vei avea ceva de calculat. Plus laboratoare unde faci chestii practice și diverse proiecte.
Dacă vrei, sigur ca poți face fata, eu zic ca merita.
Dar dacă vrei sa îți iei un job sau ceva pe timpul facultății eu zic ca mai bine sa o lași balta și gata. Am avut colegi in anul 1 care lucrau și mai si veneau la facultate doar cand puteau. După primul semestru au renunțat ori la job ori la facultate, nu le poți face pe amândouă.

| Eduard619 a răspuns:

Daca iti place si vrei sa urmezi acest profil de ce nu?
Totul depinde de tine si de ambitia ta, eu de la filologie am trecut acum in anul 2 la facultatea de medicina.