| TooNight a întrebat:

Buna,TPU! As vrea sa va intreb, ce parere aveti despre "a fi medic legist"? Eu am 13 ani,si as vrea sa ma fac medic legist,dar nu sunt sigura,oscilez intre medic legist, psiholog si farmacista.As vrea sa aud parerile voastre sincere despre medicina legala,si cam cu ce se ocupa ea,in mare parte, stiu doar ca are legatura cu cadavre...in fine.Dau Funda pentru cel mai explicit raspuns.:*

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Cu mentiunea ca sunt extrem de putine locuri pe tara pentru medici legisti (gen 2, 3, in orice caz maxim 5). Dintre optiunile tale, as alege farmacista (e o profesie din care se castiga, si e potrivita pentru o fata), sau medic legist, daca esti foarte buna in facultate si nu ti-e scarba de cadavre.
Psihologia nu. Doar daca vrei sa fii muritoare de foame. In afara de persoanele care au nevoie de fel de fel de avize (din care nu castigi mare lucru), in rest cati oameni crezi ca merg la psiholog? La noi nu e ca in afara.

13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este mult prea devreme să spui că dorești să devii medic legist.
Emisiunile tv, cărțile de medicină legală sunt învinse de realitatea de care vei avea parte în această carieră.
La fel și celelalte opțiuni. Sfatul meu este să ajungi la 17-18 ani și atunci vei ști cu adevărat ce vrei!
Mult succes.
Pa, pa.

| bogdan1004 a răspuns:

Eu zic sa te mai gandesti.Sa lucri pe cadavre nu prea este o optiune si in plus nu se castiga cine stie cat. Daca nu iti e scarba de cadavre e bine.Iti dai seama caci, cand faci o autopsie "golesti" tot din cadavru nu? Eu iti sugerez daca tot vrei la farmacie(trebuie facultatea de medicina) sa te axezi la medicina.Din anul 2 la medicina de urgenta si dupa aceea un medic pe S.M.U.R.D (se castiga super bine -spor de pericol+ spor de noapte) sau un medic la UPU(Unitatea Primiri Urgente). Asta e parerea mea.La medicii legisti e cam nasol deoarece nu cred ca esti pregatita sa te trezesti noaptea pe la 12 deoarece te-a sunat de la Medicina Legala ca trebuie sa faci o autopsie.Nu cred ca vrei.Nimeni nu ar vrea.Dar si meseria aceasta trebuie sa o faca cineva.Ai doar 13 ani ai mai un an cel mult 3 sa te mai gandesti pana la Facultate.Ce este drept viitorul trebuie ales de tanar.Si eu am 15 ani si tot ma gandesc la ce Facultate sa merg am vreo 2 sau 3 optiuni. Poftim daca esti curioasa laughing ti le spun:
1. Facultatea de Medicina
2. Facultatea de Drept(penal)
3.Sau la Jandarmi
Deci am 3 variante trebuie sa ma gandesc bine e viitorul meu in joc.Eu iti recomand sa faci la fel intai gandeste dupa aceea aplica.Nu dupa aceea sa te trezesti medic legist si sa iti fie scarba, frica sa pui mana pe cadavre. Sfatul meu? Gandeste-te, gandeste-te si iar gandeste-te si dupa aceea aplica(alege)

Sper ca te-am ajutat
O zi Buna happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai ai timp sa te hotarasti, dar personal vad medicina legala ca cea mai deprimanta profesie. gandeste te ca ai sa stai toata ziua langa cadavre, langa resturi de cadavre, langa bucati de cadavre.

| mixxjim a răspuns:

Te poti pregati pentru medicina sau farmacie daca faci un liceu cu profil de stiintele naturii, si mai ai si alte variante interesante dupa terminarea liceului la facultate daca faci profilul asta, dar pina termini si liceul ai timp sa te horarasti ce sa alegi happy oricum, in realitatea romaneasca nimic nu e cum e in filmele americane, nici activitatea legistilor, nici cea a psihologilor. in orice caz, orice ai alege din cele trei variante iti trebuie carte grupa mare pentru admitere, deci invata bine si serios si vezi tu la momentul respectiv ce directie urmezi, ca pina atunci se mai pot schimba multe happy succes!

| Dana211 a răspuns:

Ideea e ca tu acum esti la o varsta prea frageda ca sa stii ce vrei si mai ales ca sa iti alegi deja o meserie. Medicina legala se ocupa cu depistarea cauzelor mortii persoanelor la care nu este cunoscut acest lucru. E o meserie oarecum interesanta doar ca nu ai satisfactia aceea ca ai ajutat un om in conditiile in care el e deja mort( eventual ajuti rudele dar dupa ce pierzi pe cineva drag nu cred ca mai are vreo relevanta si modul in care s-a intamplat acest lucru). Psihologia din pacate nu faci mare lucru cu ea pentru ca nu e cautata si dupa ce o termini ai sanse sa nu iti gasesti loc de munca iar farmacia e chiar foarte ok pentru ca nu o meseria grea si e cat de cat interesanta. Tu acum axeaza-te sa intri la un liceu bun, invata bine si apoi hotaraste-te intre cele 3 care crezi tu ca ti-ar placea mai mult. Dupa care invata pentru admitere pentru ca in afara de psihologie unde se intra pe baza mediei de la bac (la majoritatea) la celelalte ai o admitere care nu e usoara deloc.

| mixxjim a răspuns (pentru Dana211):

Am vazut ca ai mai spuns intr-un alt raspuns ca la psihologie nu se da examen la admitere, dar din cate stiu si vad si pe site s-a dat examen in fiecare an, inclusiv anul asta se da examen, vorbesti de facultatea de psihologie din cadrul Universitatii Bucuresti sau de alta?

| Dana211 a răspuns (pentru mixxjim):

Eu stiam ca nu se da admitere si acum am vazut ca nu e asa. My mistake happy

Răspuns utilizator avertizat
| yoelee a răspuns:

Iti dai seama ca va trebui sa tai morti (scuza exprimarea) si pe urma sa mai si depui marturie la tribunal ca ala a murit de nu stiu ce si greseala nu e o solutie. Daca vrei medicina macar fa una cu oameni vii sau daca vrei morti anatomo-patolog.

| Shaddox a răspuns:

Nu te du pe psiholog, du-te pe psihiatru. Diferenta dintre un psiholog si un psihiatru e ca un psihiatru poate prescrie pastile si e obligatoriu prin lege ca orice firma sa aiba unul disponibil (cel putin asa e in india si europa de vest). O prietena psihiatru care e acum in India e singurul psihiatru pe o raza de 500 de km si toate firmele din jur sunt inscrise la ea. In cativa ani se poate retrage si trai din ce a muncit. Are 25 de ani. Pentru a fi farmacist sau medic legist va trebui sa muncesti de-ti sar capacele si plata nu e asa grozava.