| Monyyyyy a întrebat:

Buna TPU as vrea sa va intreb cum este bacul la fizica? Sunt la profil tehnic clasa a 10 a si as fi vrut din biologie sa iau nota mai mare, dar e teorie grea.Si profesoara o zis ca cine vrea la politehnica sa nu dea din biologie. Este greu?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La fizica trebuie sa inveti si sa intelegi bine fenomenele, sa stii sa aplici formulele de calcul, respectiv sa faci si multe exercitii, pentru reusita la examene.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Eu zic sa te apuci serios de matematica, ca daca ai luat 5 si ceva in examen, nu prea ai sanse sa intri. De altfel, informatica nu e pentru orice, asa ca apuca-te de treaba daca vrei sa ajungi la Politehnica.

| Monyyyyy explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Stai linistit la mate mi- am revenit am 9 acum

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Monyyyyy):

Ai 9 acum la nivel de profil tehnologic, unde sunt doar inmultiri si impartiri, sau la nivel de M1? Iar la politehnica la Cluj se pune accentul foarte mult pe analiza, in special analiza constituind serii de puteri, serii infinite, dar nu numai atat, lucruri care nu pot fi intelese de oricine. Daca ti-ai ales drumul asta, sper ca stii in ce te bagi.

| Monyyyyy explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Fac M2 si te asigur ca nu is doar impartiri pe bune doar la calculatoare si telecomunicații ai nevoie de M1 unde vreau eu la electric nu.Si nu sunt cu mult mai presus aia de la mate info.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Monyyyyy):

Ai dreptate, nu sunt aia de la mate-info mai presus. Si cei de la mate-info pot fi foarte prostovani. Dar cei mai multi de la calculatoare si telecomunicatii sunt de la mate-info.

| Monyyyyy explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Asta este asta adevarat chiar de aia ti- am zis doar acolo trebuie M1 la celelalte nu si eu cred ca incep o alta matematica de la 0 nu? Ce parere ai? Esti student? :-)

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Monyyyyy):

La matematica-informatica la UBB. Am prieteni la UTCN. Dar matematica nu se ia de la inceput, se continua cu analiza de a 12a, in mare parte, apoi se mai fac structuri algebrice. Informatica se reia prin cateva cursuri la inceputul anului. Si fizica. Dar nu cred ca vei incepe vreo alta matematica de la 0 la nicio sectie.

| Monyyyyy explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

A si sunt mai multe tipuri de matematică? Si ce medie trebuie sa ai sa stai tot la stat?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Monyyyyy):

Nu, e o singura matematica, care se imparte in marile subcategorii geometrie, algebra si analiza. Folosisei tu, inainte, "o matematica" si am zis sa folosesc si eu aceeasi exprimare. Daca intri la stat, vei ramane la stat, asta daca nu ai restante. Dar si aici, depinde, unele facultati iti accepta 2 restante, altele 3, altele doar 1. Sau te refereai la media de intrare la stat, de fapt?

| Monyyyyy explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

NU ma refeream daca trebuie sa ai o anumita medie sa ramai la stat, esti sigur? si caminul si cantina sunt gratis?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Monyyyyy):

Nu, nu sunt gratis. Aproximativ 200 de lei pe luna caminul, iar la cantina costa 8 lei/zi.