| Monyyyyy a întrebat:

sunt la profil tehnic si vreau sa dau bacul din biologie pentru ca imi este frica la fizica si vreau nota f mare.Am facut doar in clasele 9-10 si doar din materia aceea este bacul? Cum sa invat acele cuvinte si probleme mai usor.Sunt a 11 a

5 răspunsuri:
| doctorAnswer a răspuns:

Bună, Mony!
La profilul tău se dă materia din clasele a 9-a și a 10-a.
Nu există un secret sau o pastilă care să te facă înveți mai ușor.
Îți recomand un profesor de meditație. Încearcă cu cineva din alt liceu, de preferat cineva care predă la științe ale naturii.
Sper ca răspunsul meu să-ți fie util!

| Monyyyyy explică (pentru doctorAnswer):

Crezi ca este ok ca dau din biologie daca eu vreau sa merg la Politehnica la electric? Nu mi-e frica de fizica, dar vreau o nota mare. Oare matematica de la tehnic ajunge pentru Poli?

| doctorAnswer a răspuns (pentru Monyyyyy):

Nu trebuie să-ți fie frică de fizică. Dacă găsești un profesor care să ți-o explice vei vedea că e frumoasă.
Pentru Politehnică trebuie să dai admitere (matematică/fizică, depinde de specializare).
Pentru admitere matematica de la tehnologic este ok.
Sfatul meu e să dai bacul la fizică. O să te ajute și la admitere și pe parcursul facultății.

| Monyyyyy explică (pentru doctorAnswer):

Dar faza e ca la Cluj este pe baza de dosar si de asta imi este frica adica daca stiu fizica, dar nu de nota mare, mi-e frica sa nu gresesc, stii sa fiu sigura ca iau nota mare de aia doresc.La facultate sper ca ma voi descurca ca in cap tot le am.Mai cunosti pe cineva tot asa care a mers de la tehnic la Poli?

| doctorAnswer a răspuns (pentru Monyyyyy):

Dacă e pe bază de dosar atunci poți să dai la materia la care ești sigură că o să iei nota de care ai nevoie.
Totul ține de o pregătire corectă. Un an e suficient să iei chiar și peste nouă.
Fii mai sigură pe tine! Problema nu e dificultatea subiectelor, ci nesiguranța ta.
Cunosc persoane care au făcut matematică tehnologic și s-au dus la Politehnică (București). Au trecut de admitere și spun că se descurcă.
Dacă stăpânești materia nu trebuie să ai motive de îngrijoare.
Multă baftă!