| Twit91 a întrebat:

Astazi am terminat clasa a 8 a si vreau sa va spun ca am o ruda in Belgia care spuna ca daca vreau pot sa m duc sa muncesc la el pe santier (are o firma de constructi). Salariul minim este de 3 mii de euro pe luna. Sunt constient ca munca pe santier e grea deci nu vreau sa aud raspunsuri de genul acesta si stiu ca daca faci doar opt clase nu iti gasesti loc de munca si de astea, dar acolo poti munci pe santier cu opt clase fara probleme.
Deci ce ziceti?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Eu spun sa-ti termini studiile obligatorii (10 clase) si apoi sa muncesti, daca nu vrei sa-ti continui studiile. Daca vrei sa muncesti in vacanta o poti face si fara sa renunti la studii.

5 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Pentru vara e bine (chiar foarte bine).

| pufulescu a răspuns:

Nu are cum sa te angajeze la varsta asta! Ori glumeste cu tine ori e beat. Salariu de 3000 de euro ai ca mester, pe la 50 de ani, in nici un caz ca incepator. Tu, chiar daca ai 18 ani mai mult de 1200 in mana nu iei.

| ChiarEu2 a răspuns:

Poate ma bagi si pe mine! Poate exista vreun post de tehnician sau chiar un post de asistent de inginer si poate iau 4000-5000 de euro. Momentan si ca muncitor ma multumesc. laughing

| ChiarEu2 a răspuns (pentru ChiarEu2):

Apropo, vorbesc serios!

| victorr_3274 a răspuns:

Unchiul tau sau ce ruda ai in Belgia cred ca va avea grija de tine si nu te va pune la munci grele, avand in vedere varsta ta. Parerea mea e ca ar fi o idee buna sa te duci acolo si sa inveti cate ceva din constructii, s-ar putea sa-ti foloseasca pe viitor. Numai sa nu te lasi de scoala!