| NiculaiMarianTraian a întrebat:

ca IT-ist pe partea de programare in domeniul Java developer ce salarii ar putea fi ca incepator?

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca un salariu de incepator, cel mai mic posibil, 2000 lei.

| NiculaiMarianTraian explică (pentru Violleta2022):

Am citit ca e undeva la 6000-7000 lei

| Violleta2022 a răspuns (pentru NiculaiMarianTraian):

Imposibil sa fie 6000-7000 lei, pentru un incepator!
Nu da nimeni salarii de programatori experti, unui incepator!
Vei obtine banii aia, dupa cativa ani de munca si experinta, in care dovedesti ca esti bun, eficient si rapid.
Lucrez cu programatorii si developerii, platesc zeci de mii de dolari pe luna, pe upwork si freelancer, dar pot spune ca nu exista asemenea salarii oferite unui "ucenic", care abia acum invata.
La 6-7000 lei, veia junge in cativa ani, cand dovedesti ca esti bun si eficient, dar in nici un caz acum, ca incepator.

| Frank51 a răspuns:

Daca vrei sa aproximez pe toate zonele, iei cam 2000 in primele luni, apoi creste. Ca si junior probabil nu depasesti 3000(e vorba strict de Romania), iar dupa cativa ani creste incet la 4-5000. A, si am uitat sa mentionez, trebuie sa fi foarte bun.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Frank51):

Incet? Dupa 3 ani poti sa ai 10.000 lejer. Vezi si tu pe undelucram.ro salarii la diferite firme de top.

| Frank51 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ciudat. Nu am auzit si nu am vazut pe nimeni sa aiba un astfel de salariu. Stii de ce? Pentru ca aia sunt foarte putini. Pe de alta parte am vazut si chiar am colegi care iau 3-4000 atat in java cat si alte pseudo limbaje. Daca nu am pomenit de salariile mari nu inseamna ca nu-s constient ca ele exista.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Frank51):

Eu vorbesc de firmele de top, exemple: Adobe (unde primesti si actiuni), Amazon, UiPath, Verint, Luxoft, Ixia, Bitdefender, etc.

Ca senior la Adobe salariul mediu este de 3000 de euro net (inseamna cam 15.000 de lei in mana) + pachet de actiuni pe 4 ani de peste 80.000 $. La Amazon e cam la fel, acolo pachetul de actiuni e mai mic, dar salariul e mai mare.

https://www.economica.net/......35757.html

Unde lucreaza colegii tai de castiga asa putin?

| Frank51 a răspuns (pentru Cosmin86):

Vorbim de Romania aici, nu de strainatate. In Romania cei care iau peste 10.000 net se numara pe degete, REPET, sunt constient de salarii ca(,)chiar am cunostinte care au salarii maricele(deci nu zic doar din auzite). Colegii din ani mai mari au lucrat in Anglia unde luau ~2-3000 lire, dar erau de elita(practic primii pe clasa). La fiecare clasa exista 2-3 care au o pasiune pentru IT si doar aia vor ajunge la standardele necesare, restul vor lucra pe 4-5000 ron. Eu personal nu am pasiunea asta mare pentru programare nu voi fi vreun programator stralucit, probabil o sa fiu profesor de TIC maxim.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Frank51):

De Romania vorbesc! Adobe Romania are sediul la lujerului, Amazon este langa statia de metrou Pipera din Bucuresti, acolo este si Luxoft.

Verint si UiPath au sediul langa romana, etc.

Si link-ul pe care ti l-am dat, cu salarii de 4000 de euro net, este tot pentru ROMANIA.

Eu dupa 3 ani aveam deja peste 9000 de lei salariu. Asta era acum 7 ani.

Cauta singur pe net si alte articole despre cat castiga programatorii in Bucuresti la companii de top + te poti uita si pe undelucram.ro.

p.s.: "elita" din Anglia lucreaza la Facebook, unde pachetul de actiuni este de pana la 300.000 $ pe 4 ani (anual iei 25% din ei). Si salariul este de peste 8k de lire.

Nu stiu ce "elite" cunosti tu, elitele sunt la Google, Facebook, Adobe, Amazon. Nici macar "Microsoft" nu se mai incadreaza la "elite".

| Cosmin86 a răspuns (pentru Frank51):

CONTINUARE: dupa o mica cautare pe net, am gasit asta despre Facebook London, in 2017:
https://news.efinancialcareers.com/uk-en/304126/facebook-pay-london

Citez "Average pay at Facebook in London was around £206k for 2017, around 54% of which was salary". Deci, salariul anual era in jur de 103.000 de lire, impartind la 12 rezulta 8583 de lire pe luna.

Si asta in 2017! Si nu am pus la calcul actiunile si celelalte bonusuri + ca in 3 ani s-au marit considerabil. Si aici e vorba de salariul AVERAGE, adica mediu, la Facebook Londra.

| Frank51 a răspuns (pentru Cosmin86):

Te inteleg perfect. Tu nu vrei sa intelegi ca nu multi iau salariul ala, nu multi se ridica la standarde. Sunt convins ca se poate, dar trebuie multa munca. Eu vorbeam de oamenii simplii care se descurca binisor, si care probabil nu gasesc un loc de munca la Facebook, amazon samd. Eu cu chiu cu vai o sa fac un intership la Siemens.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Frank51):

Da, ca intern o sa castigi putin, dar iti faci o baza. Apoi te poti orienta spre una din firmele de mai sus, unde se castiga bine.

Exemplu de fost coleg de facultate (si vorbim de anul 2010): ca intern avea 1500 de lei salariu, apoi s-a angajat ca junior cu 3000 si dupa 1 an alta firma i-a oferit 6000 (adica deja crestere 100% dupa 1 an). Dupa inca 2 ani, s-a mutat pe 8000 la alta firma si tot asa.

Eu am crescut si mai repede, acum sunt la Adobe, dupa ce am avut de ales intre Adobe, Amazon si Microsoft.

O sa cresti repede. Bafta la internship!

p.s.: ai zis mai sus "dar erau de elita(practic primii pe clasa).". Elita inseamna primii pe 10.000 de clase, din 500.000 de elevi, primii 9-10 sunt elita. In niciun caz "primii pe clasa", sa fim seriosi. Eu mereu asa m-am raportat.

| kevin9 a răspuns:

Media este de 4000 lei in RO, si minim 4000£ in UK

| Cosmin86 a răspuns (pentru kevin9):

Ca incepator, ca senior poti ajunge si in RO la 4000 euro (euro, nu lire).