| SANDREIH a întrebat:

Buna seara,

Dupa o perioada lunga de timp si de gandire, intre ce as alege pentru viitorul meu in domeniul IT, de la java, c# etc, am decis, daca tot am avut parte de asa ceva la licenta si un proiect in CV, sa merg pe Front End si as dori sa intreb, ce materiale imi sugerati pentru a reinvata baza dar si pentru a acumula mai multe cunostinte care imi vor permite sa realizez website-uri de toate felurile?
Deocamdata, website-urile folosite pentru documentatie au fost CodeAcademy si W3School si as dori sa stiu, pe langa HTML/CSS/Javascript, cam ce ar mai trebui sa mai invat, ce sa aprofundez, cum as putea dovedi gen la interviurile tehnice pe partea aceasta, daca acolo sunt chestii teoretice?

Imi doresc foarte mult sa merg pe acest drum si sa devin un Front End Developer si regret totusi ca mi-am pierdut aproape un an din timpul meu pentru a imi pune la punct decizia in legatura cu cariera mea si orice ajutor ar fi binevenit, orice sfat sau idee.
In momentul de fata lucrez ca si programator intr-o firma de marketing, online surveys deci pe partea logica de programare stau destul de bine si mai ales pe conceptele de oop.

Va multumesc si o saptamana productiva si placuta in continuare.

Răspuns Câştigător
| artur99 a răspuns:

1. Front-End cu JS (+parte din backend integrat)
Ce a luat acum amploare pentru front-end este React și Angular. Sunt niște framewrok-uri în JavaScript care fac dezvoltarea mult mai rapidă, și cam treci mare parte din codul din backend în frontend.
Și trebuie și puțin Node.JS.
Deci, prima dată trebuie să descarci Nodejs de pe node.io și să arunci câteva priviri pe acolo să înțelegi ce este și cum merge.
După ce ai făcut asta,
alege unul dintre astea:
React: https://facebook.github.io/react/
Angular: https://angular.io/
și încearcă să te prinzi cum funcționează. Sunt mult mai complexe decât front-end-ul clasic, adică: ai routere, controllere, modele, etc, etc, toate în codul JS din front-end. Nu mai e în backend cum era cu PHP.

2. FrontEnd clasic
Aici, dacă vrei să mergi pe partea asta, ai putea câștiga binișor din transformarea temelor(img/psd) în html, css și JS.
Pentru asta trebuie să exersezi bine ce știi deja, eventual să începi să lucrezi cu un framework de tipul Bootstrap, MaterializeCSS, Semantic UI, etc.
Și din nou, eventual să începi să lucrezi cu LESS/SCSS, cu CoffeScript (cum a zis sEusebiu), etc.

Și, bineînțeles, nici puțin PHP nu ar strica, dar depinde pe ce domeniu vrei să mergi. Dacă ai vrea, de exemplu, să faci vreo temă wordpress, trebuie și PHP.

| SANDREIH explică (pentru artur99):

Multumesc pentru informatii, deocamdata imi fac un plan sa fac un website in care sa prezint universul Witcher, combin 2 chestii care imi plac si pana la urma trebuie sa faci ceea ce iti place.
Aici vreau sa invat Bootstrap si LESS cand incep sa le aplic pe website, de Angular nu ma pot atinge inca, doresc sa pot realiza sa zic in maxim o luna un website functional(aproximativ), avand in vedere ca eu am si munca si acum perioada de sesiune, mai greu sa gasesc 8 ore pe zi ca sa lucrez la el si de aceea incerc sa eficientizez cat pot, sa pun la bataie ce voi folosi si ce voi face clar, ca sunt si genul de persoana perfectionista.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa parerea mea, cunostinte de PHP sunt necesare pentru programarea site-urilor.
Printre altele, poti folosi secvente pentru filtrarea atacurilor asupra bazelor de date, trimise prin scripturi, via formuri. De alte secvente "obisnuite" nici nu mai vorbesc...

| sEusebiu a răspuns:

HTML
Javascript
CSS
Actionscript
CoffeeScript (compiled to Javascript)
XML-based languages (X3D, SMIL, SVG, DITA, some interpreted by the browser, others transformed using XSL)
VBScript
Silverlight
Java (applets)
Nu e prea tarziu sa iti schimbi domeniul, din cate am inteles web developmentul nu plateste prea bine chiar daca necesita atata munca in comparatie cu game developmentul :\

| SANDREIH explică (pentru sEusebiu):

Important e sa si merg pe ce imi place si nu vreau sa mai pierd timp gandindu-ma ce sa fac pe viitor, mai ales ca aici in Brasov nu avem asa ceva pe game development + ca multe firme iti cer experiente deci, no time to lose!

| sEusebiu a răspuns (pentru SANDREIH):

Indeed fam, good luck