| alexandramara a întrebat:

Buna TPU.Ce calitati, competente si studii trebuie sa aiba o asistenta medicala?

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Să-i placă meseria, să respecte absolut toți pacienții, să le vorbească respectos, să nu alerge după "ciubucuri" cum se practică, să respecte actul medical, să aibă minim postliceală sanitară (asistent medical generalist).
Pa, pa.

| OnuOnulică a răspuns:

Pai cam Să-i placă meseria, să respecte absolut toți pacienții, să le vorbească respectos, să nu alerge după "ciubucuri" cum se practică, să respecte actul medical
Asta e esentialu.

| Reptilia a răspuns:

Poți sa faci o post-liceală de 1 sau 2 ani și ești asistentă medicală