| Monyyyyy a întrebat:

Buna TPU ce părere aveți mă gândesc să devin inginer,dar nu știu să fiu inginera electronist,telecomunicații sau IT știu că acolo se da admitere la Cluj cu examen e greu? Ce salarii primesc cei 3, care e mai avantajoasă?

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Cel mai avantajos e sa fii BUN in ceea ce faci. In toate cele trei domenii mentionate de tine poti sa sa-i lejer de 2000 EUR dupa 4-5 ani de experienta, dar trebuie' sa te si zbati un pic. Simplul fapt ca termini facultatea iti da o diploma si atita tot.
@CristiDinBucuresti: Ingineri electronisti cu geanta cu scule. Genial. Ingineru' e ala care proiecteaza chestii si supravegheaza lucrari/procese industriale, cu surubelnita poate cel mult sa ii bata in cap pe palmasii care nu isi fac treaba...

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru KodrutZ):

Va cer scuze daca am raspuns pe lîngă subiect, recunosc ca nu stiu exact la ce s-a referit stimata doamnă/domnișoară. O zi bună domnule.

| KodrutZ a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Pai domnisoara s-a referit destul de clar. Inginer in niste domenii. Iar sa zici ca o chestie nu e pentru femei acum, cand avem si femei piloti pe supersonice sau in aviatia civila (chiar saptamana trecuta am zburat cu un Boeing 737 de la TAROM cu o tanti pilot, si totul a fost de nota 100, inclusiv aterizarea pe vint destul de puternic), e cam semn de talibanism. Sa le acordam totusi jumatatilor noastre mai bune ceva mai multa incredere, cred ca o merita.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mina! De ce nu alegi si tu o meserie mai feminină, asta e de barbati, ingineri electronisti, nu e de femei, te vezi mergînd după tine cu geanta cu scule sa repari ceva? O femeie are mîinile ingrijite date cu ojă, in meseria asta vei fii cu unghiile scurte ca un barbat, acum decizia este a ta, dar nu conteaza salariul, conteaza sa poti face față, ca degeaba i ti dau ei 2000 de lei, dar după o lună de muncă esti ruptă de oboseală, ca nu este deloc usor. Ce vârstă ai?

| CiobotaruAndrei1 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Sarut mina! Colega mea de la inginerie mecanica a zis sa-i sugi madularul! Multumesc frumos, o zi frumoasa TPU!

| neutrino a răspuns:

Alegerea ta este buna, indiferent ce varianta vei alege din cele 3, numai ca la aceste facultati concurenta este foarte mare, aici mergand numai tineri foarte bine pregatiti.