| Didi908 a întrebat:

Ce şanse am să întru la Academia de Poliție dacă media la purtare în clasa a 9-a pe primul semestru am avut-o scăzută la 7, in rest am avut 10. Ştiu ca media la purtare din clasele 9-12 trebuie sa fie de minim 8 dar totodată se intră si foarte greu la Academie şi ma gandesc ca acesta ar fi singurul lucru pentru care as fi respinsă. sad

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent media generala la purtare a anilor de liceu trebuie sa fie de minim 9 si tu indeplinesti aceasta conditie, media fiind de 9, 62.
Conform Anexei 2 la Ordinul MAI nr.177/2016, citez:
"  ART. 7.(1) Criteriile specifice pentru recrutarea candidaţilor la examenele de admitere în instituţiile de învăţământ, forma de învăţământ cu frecvenţă, în vederea formării profesionale iniţiale, sunt următoarele:
  a) să aibă vârsta de până la 27 de ani, împliniţi în anul participării la concursul de admitere;
  b) să aibă înălţimea de minimum 1, 70 m bărbaţii şi 1, 65 m femeile;
  c) să nu aibă semne particulare evidente sau tatuaje neacoperite de vestimentaţie, în ţinuta de vară;
  d) să fi obţinut la purtare, în perioada studiilor liceale, media de cel puţin 9, 00, cu excepţia candidaţilor care au absolvit instituţii de învăţământ de nivel liceal în state membre ale Uniunii Europene în care nu se evaluează prin notă/punctaj/calificativ purtarea elevului;
  e) să nu fi fost exmatriculaţi pentru abateri disciplinare dintr-o instituţie de învăţământ;"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu prea ai sanse. Scrie clar in regulament ca trebuie sa ai peste 8.

| Viitorulapropiat a răspuns:

Te va scadea foarte mult, pentru ca logic se vor lua in calcul prima data cei ce au avut numai 10 la purtare, dar asta nu inseamna ca nu ai putea sa intri. Incearca sa obtii un punctaj mare la probele sportive si cea scrisa.Nu te descuraja si incearca sa intri. E o meserie frumoasa. Mult succes!