| donarcostica a întrebat:

Sunt clasa a 10 a si vreau sa intru in politie. Am avut pe primul semestru 7 la purtare. Si ca sa intri in politie trebuie sa ai minim 8 media generala la purtare. Se poate sa fi pierdut deja sansele de a intra? Am 7 din cauza absentelor. Stima!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa ai media generala la purtare a tuturor anilor de liceu de cel putin 9, conform Anexei nr.2 din Ordinul MAI nr.177/2016, citez:
"ART. 7.(1)Criteriile specifice pentru recrutarea candidaţilor la examenele de admitere în instituţiile de învăţământ, forma de învăţământ cu frecvenţă, în vederea formării profesionale iniţiale, sunt următoarele:
a) să aibă vârsta de până la 27 de ani, împliniţi în anul participării la concursul de admitere;
b) să aibă înălţimea de minimum 1, 70 m bărbaţii şi 1, 65 m femeile;
c) să nu aibă semne particulare evidente sau tatuaje neacoperite de vestimentaţie, în ţinuta de vară;
d)să fi obţinut la purtare, în perioada studiilor liceale, media de cel puţin 9, 00, cu excepţia candidaţilor care au absolvit instituţii de învăţământ de nivel liceal în state membre ale Uniunii Europene în care nu se evaluează prin notă/punctaj/calificativ purtarea elevului;
e) să nu fi fost exmatriculaţi pentru abateri disciplinare dintr-o instituţie de învăţământ;"
Faptul ca ai avut pe un semestru media 7 nu te impiedica sa indeplinesti conditia de medie, daca pe celelalte semestre vei avea media peste 9.

| donarcostica explică (pentru Ioandelasal):

S ar putea sa am 8 pe asta... offfff. Trebuie sa fac ceva.
Multumesc mult pentru raspuns!

1 răspuns: