| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Sunt pe clasa a 7-a si am nota scazuta la purtare pe al doilea semestru la 9 si pe primul am nota 10.
Mai departe vreau sa intru la Filologie si dupa la academia de politie.
Ma afecteaza cu ceva nota la purtare?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te afecteaza cu nimic.
Pentru Academia de Politie se ia in considerare media generala la purtare a anilor de liceu, aceasta trebuie sa fie de cel putin 9, conform Anexei nr.2 din Ordinul MAI nr.177/2016, citez:
"ART. 7.(1)Criteriile specifice pentru recrutarea candidaţilor la examenele de admitere în instituţiile de învăţământ, forma de învăţământ cu frecvenţă, în vederea formării profesionale iniţiale, sunt următoarele:
a) să aibă vârsta de până la 27 de ani, împliniţi în anul participării la concursul de admitere;
b) să aibă înălţimea de minimum 1, 70 m bărbaţii şi 1, 65 m femeile;
c) să nu aibă semne particulare evidente sau tatuaje neacoperite de vestimentaţie, în ţinuta de vară;
d)să fi obţinut la purtare, în perioada studiilor liceale, media de cel puţin 9, 00, cu excepţia candidaţilor care au absolvit instituţii de învăţământ de nivel liceal în state membre ale Uniunii Europene în care nu se evaluează prin notă/punctaj/calificativ purtarea elevului;
e) să nu fi fost exmatriculaţi pentru abateri disciplinare dintr-o instituţie de învăţământ;"

| Gonrax a răspuns:

De ce folosiți toți "PE clasa a 7-a?"
Ai 13 ani și încă nu știi să scrii? Cu cine dracu' ai făcut româna?

| GusteruMD a răspuns (pentru Gonrax):

Cine esti tu sa ma corectezi pe mine?
Scriu cum vreau si cum pot deoarece sunt pe internet nu la un examen de gramatica.

| BJK1903 a răspuns (pentru GusteruMD):

Da,dar asta da dovada ca esti un copil care nu are mai mult de 5-6 la romana. Vrei la politie? Ia mai intai examenul de clasa a 8 si dupa gandeste-te la ce liceu intri si lasa politia, ca nu e de tine happy

| AssoX a răspuns:

Pai mometan se cere media 8 minim la purtare, dar aces lucru se poate schimba...dar cred ca nu o sa te afecteze, inainte media era 10 dar au schimbat o la 8 si la fel de bine o pot schimba iarasi la 10....sa speram ca nu.