| BrokenAngels a întrebat:

cine imi poate spune toate pasurile pentru a deveni medic chirurg?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Este un lucru bun si nu oricine poate ajunge sa faca asta. Trebuie nu doar sa iti placa, ci sa nu iti vina rau cand vei face asta. (Mi-e mi se face rau inainte de a intra intr-un spital.) :)
Trebuie sa inveti bine anatomia, si trebuie sa cunosti cam toate medicamentele existente. Astea le inveti pe parcurs in scoala. Tot in scoala o sa inveti si fiziologia.
Anatomia te invata organele din corp, iar fiziologia te invata cum functioneaza aceste organe.
Uite, userul acesta este la facultatea de medicina si ii poti scrie: https://www.tpu.ro/utilizator/abosxe

Si nu te lua dupa cei care iti corecteaza greselile de gramatica.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Gramatica,la tine, ar fi una. Toti pasii nu „toate pasurile". Dai examen de admitere la Facultatea de Medicina. Dar daca iti place medicina ca si gramatica, e cam greu sa ajungi pana la capat cu studiile.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

"Pasurile" sunt pasi. Primul pas, trebuie sa inveti bine Anatomie, Biologie, Chimie si Fizica. Apoi trebuie sa dai la un liceu sanitar sau la Facultatea de medicina unde vei invata (la inceput) medicina generala, ulterior te specializezi in chirurgie generala si apoi pe discipline, daca vrei. De exemplu sunt medici numai neurochirurgi sau chirugia ochiului, etc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Prima data sa inveti limba romana... si pe urma sa vezi si pasii

| BrokenAngels explică (pentru suntserios):

Tu ai venit aici sa ma corectezi, sau sa dai raspunsuri?, n-am nevoie de corectori ca tine.Asa ca vezi-ti de treaba ta!

| suntserios a răspuns (pentru BrokenAngels):

Tu nu stii plurarul de la pas si mai comentezi? Loooool, penibil

| BrokenAngels explică (pentru suntserios):

Nu cred ca tu le stii pe toate, asa ca nu esti in masura sa ma corectezi!

| suntserios a răspuns (pentru BrokenAngels):

Poate nu stiu eu prea multe, dar pasii sunt pasi si pasurile sunt pasuri

| SG1995 a răspuns:

Păi evident primul pas e să înveți biologie, al doilea pas e să faci facultatea de medicină, al treilea pas e să te angajezi la un spital, dar cum există un sistem birocratic trebuie să muncești mult până când ajungi la stadiu de doctor chirurg. Baftă!

| nda a răspuns:

Un pas, doi pasuri, trei pasuri...

| Pafulea a răspuns:

In primul rand trebuie sa consulti o carte de gramatica, in al doilea rand trebuie sa inveti bine, in al treilea rand trebuie sa ai nota mare la examenul de bacalaureat, in al patrulea rand dai la facultate de medicina si inveti smug Bafta!