| anonim_4396 a întrebat:

cine stie cum sunt probele sportive la SGP (soldat gradat profesionist ) la politia militara? Am fost acum cateva zile sa ma inscriu si mi-au spus ca ma va suna cand vin locurile de SGP in lunile aprilie sau mai sa imi fac dosarul si in vara sunt probele sportive si dupa instructia. Cine stie sau s-a angajat ca si SGP imi poate spune si mie cum sunt probele grele, usoare, cum este instructia si daca este greu? Salariu e acceptabil si din cate stiu deconteaza si banii de chirie. Eu as vrea sa ma duc la Timisoara ca si SGP acum nu stiu in ce zone vor fi locuri, as putea sa le spun ca vreau sa dau acolo sau va trebui neaparat sa aleg unul din locurile care vor fi?

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aici ai explicatii despre admitere: http://bit.ly/2PbX5C1
Se deconteaza banii de chirie. Cursul se face la un centru de instructie si repartitia unde doresc ei si unde au locuri. Cu cat media de absolvire a cursului este mai mare cu atat ai sanse sa vii cat mai aproape de casa.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Nu stiu cat este acum dar pe vremea mea era maxim 25% din solda.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Solda, in sens generic (general) este totalitatea veniturilor. Ea este compusa din solda de grad (mai mica), solda de functie (mai mare), norma de hrana, compensatie chirie, norma de imbracaminte si alte sporuri. Salariu nu au militarii. Salariu au numai angajatii civili din armata. Sunt, insa, civili care continua sa zica salariu. Astia habar n-au de armata.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Oho! Sunt o gramada: contabili, secretare, sefi de depozite, sefi de popota, casieri, etc.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Dai examen daca sunt mai multi pe post. Seful de depozit este la servicii (cred ca se numeste S3!) Nu mai este intendenta pentru ca le-au unit pe toate.

| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

De meserie, nu stiu ce sa-ti spun. Ai un depozit in care primesti marfa de la armata sau faci aprovizionare din magazinele civile. Depinde! Apoi o distribui pe baza de nota la subunitati, la popota, etc.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Depinde. Sunt civili care daca sunt sefi de popota, sef de depozit, etc, trebuie sa mearga in aplicatii. De aia au spor de M.Ap.N. Sotia mea a fost sef de popota si apoi contabila la unitate. Ca sefa de popota a ramas in unitate si comandantul a imputernict un subofiter sa faca popoata in aplicatie. Insa am vazut de la alte unitati, unde erau barbati sefi de popote, ca au venit ei.In caz de razboi ea ramanea la permanenta (cei care raman in unitate infiinteaza o noua unitate in care se intruiesc recrutii) si pe postul ei venea un subofiter sau un civil. E mai complicat. Este un birou care se numeste OM (Organizare-Mobilizare). Acolo se pregatesc si se aduna rezervistii. Eu pana anul acesta am fost rezervist. De acum (2 iunie) sunt in retragere. Am terminat cu armata.

| penus a răspuns:

Sunt bune rau