| Afghfjhgthgh a întrebat:

Buna TPU big grin. Eu as vrea enorm sa devin stewardesa happy cred ca m-as descurca bine. Indeplinesc toate criteriile pe care se angajeaza big grin. Dar, am vb si cu parintii si au zis ca daca nu te " culci "cu cine trebuie, sunt slabe sanse sa obtii postul. si eu nu vrea sa fac asta! unde o sa imi fie onoare? Nu vreau sa ma injosesc asa oh go on Dar daca e sa nu primesc aceasta sansa, as vrea sa am si " planul B " pe care sa ma bazez. Vreau sa fac facultatea de jurnalism. Credeti ca se merita? Cati ani dureaza aceasta facultate? big grin Multumesc happy

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi pe două fronturi, dar în mod special ce preferi ca și carieră?
Gândește la rece, timpul trece, anii nu se mai întorc, deciziile din tinerețe sunt esențiale pentru existența ta socială.
Ambele meserii sunt cu bune și cu rele, în ambele trebuie să cunoști limbi străine.
Succes.
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat
| Bondarel99 a răspuns:

Scoala de stewardesa dureaza cateva luni, dar costa foarte mult.Trebuie sa stii in special geografie si engleza.E mare bataie pe posturile astea si acum numai fetele care arata bine au sanse sa obtina unul bun...parintii tai cam au dreptate.O sa fii mereu plecata, departe de familie, dar vei avea ocazia sa cunosti lumea.Meseria asta are si avantaje si dezavantaje, conteaza sa nu iti para rau dupa aceea.
Cat despre jurnalism, nu cred ca se merita, adica trebuie sa ai talent la scris, un vocabular foarte bine dezvoltat...nu cred ca ai mari sanse sa ajungi in strainatate cu meseria asta...

| stpu a răspuns:

O conceptie comunista si batraneasca au parintii tai. Conform babelor fetele frumoase care au locuri bune de munca sunt niste curve care fac sex cu directorii companiei. Ceea ce e fals. Aspectul fizic nu te face curva, ci caracterul pe care l-ai dobandit. Nu stiu unde ati vazut voi stewardese frumoase... Majoritatea sunt urate, inalte ca niste girafe, slabe, strambe si cu fete care cer palme. Stewardesele frumoase sunt doar in filme unde sunt alese astfel pentru a vinde filmul, nu pentru a reprezenta realitatea.
Asa poti spune si despre jurnalism... termini facultatea, iar daca nu ti-o tragi cu cine trebuie, nu primesti nici un loc de munca. Ceea ce fals.
Facultatea de jurnalism dureaza 3 ani. Din pacate meserie inveti abia cand te angajezi la un ziar si colaborezi cu oameni care au ani de experienta. Jurnalism poti face si fara facultatea de jurnalism. Acum depinde si ce iti doresti de la cariera de jurnalist.
Eu daca eram fata, cu siguranta alegeam scoala de stewardese, asta dupa ce as fi terminat o facultate de limbi straine sau de comunicare.
Succes! happy

| anonymous09 a răspuns:

E o mare diferenta intre stewardesa si jurnalism. mai bine aplici pentru jurnalism decat pentru stewardesa. stewardesa este o meserie de ratat ( fara suparare ). adica toti primesc acum stewardese. gandeste-te mai bine pentru viitorul tau

Răspuns utilizator avertizat
| anonymous09 a răspuns (pentru Afghfjhgthgh):

Oaau. limbi straine... iti dai seama? ce sa vorbesti cu clientu? doar daca te duci in strainatate, asa da. da la meltenica aicea ce sa vorbesti cu clientu in alta limba?

Răspuns utilizator avertizat
| charna a răspuns:

Au dreptate

| strunfy27 a răspuns:

Daca te gandesti bine toate meseriile au riscurile ei, si cred ca cat de cat am evoluat sa mai gandim ca "trebuie sa ne culcam cu cutare" ca sa prindem un loc. In amandoua meserii este mult de invatat dar daca chiar iti doresti eu cred ca poti si fara sa te "culci cu cine trebuie". Urmez un curs de insotitor de zbor si m-am intersat mult inainte sa ma apuc, locuri de munca se gasesc, mai ales ca as dori sa plec din tara si in afara este mai usor chiar, dar trebuie sa investesti putin inainte.Deci eu sunt de parere ca daca vrei poti...