| Andreiciuc a întrebat:

daca am 20 de ani pot sa fac atestatul in taximetrie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti, trebuie sa ai cel putin 21 de ani.
Conform L.38/2003, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.26.(1) Pentru a putea practica transportul de persoane în regim de taxi sau transportul în regim de închiriere, conducătorul auto trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele condiţii:
  a) să aibă permis de conducere categoria B valabil, cu o vechime de cel puţin 2 ani;
  b) să deţină certificat de atestare profesională valabil;
  c) să fie apt din punct de vedere medical şi psihologic;
  d) să aibă vârsta minimă de 21 de ani.
  (2) Certificatul de atestare se eliberează de agenţia Autorităţii Rutiere Române - ARR pe raza căreia conducătorul auto activează, în urma promovării unui test-grilă.
  (3) Pentru a susţine testul-grilă conducătorul auto trebuie să prezinte la agenţia Autorităţii Rutiere Române - ARR următoarele documente:
  a) dovada absolvirii unui curs de pregătire profesională pentru practicarea transportului de persoane în regim de taxi sau a transportului în regim de închiriere, cu o durată maximă de până la 3 luni;
  b) dovada plăţii în contul agenţiei Autorităţii Rutiere Române - ARR a taxei privind testarea.
  (4) Testul-grilă, care este aprobat prin ordin al ministrului transporturilor, se consideră promovat în cazul obţinerii a cel puţin 70% din punctajul maxim.
  (5) În caz de nepromovare a testului-grilă, conducătorul auto are dreptul la o nouă testare după maximum 15 zile, în condiţiile respectării prevederilor alin. (3) lit. b).
  (6) După un al doilea test nepromovat conducătorul auto mai poate solicita o nouă testare numai după absolvirea unui nou curs de pregătire profesională."

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din păcate, NU poţi :(
Trebuie să ai MINIM 21 de ani!

"SECTIUNEA 4: Atestarea profesionala a conducatorului auto :

Articolul 26 - (1)Pentru a putea practica transportul de persoane in regim de taxi sau transportul in regim de inchiriere, conducatorul auto trebuie sa indeplineasca cumulativ urmatoarele conditii:
a)sa aiba permis de conducere categoria B valabil, cu o vechime de cel putin 2 ani;
b)sa detina certificat de atestare profesionala valabil;
c)sa fie apt din punct de vedere medical si psihologic;
d)sa aiba varsta minima de 21 de ani." - SURSA = Legea nr. 38/2003 ( actualizată ) de la linkul :
http://www.euroavocatura.ro/print2.php?print2=lege&idItem=1143

Toate cele bune!