Întrebare recomandată | Kisses a întrebat:

Daca fac o postliceala de asistenta de farmacie am sanse sa ma angajez?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu. Nici o facultate sau scoala postliceala nu vine cu joburi atasate, asta fiind problema ta, sa-ti cauti dupa terminarea cursului, un loc de munca!
Anual ies 4-5000 de asistenti medicali, dar numai 40-50 isi gasesc locuri de munca.
Asadar, trebuie sa fii foarte realista, ca nici un curs nu-ti da pe tava un post si nimeni nu te angajeaza intr-o pozitie, unde nu ai pic de experinta.

| Veninul a răspuns (pentru Violleta2022):

Doamna asistent imi pare ca te inseli.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Veninul):

Nu ma insel deloc, asta este realitatea, indiferent ca-ti place tie, ori ba!

PS. Nu-s asistenta, ai ratat ghicitul ...si de data asta!

| Veninul a răspuns (pentru Violleta2022):

Omu a zis daca s poate angaja dupa o postliceala, nu daca jobu vine cu post de lucru atasat (este o diferenta)uluitoare

15 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Da,gasesti posturi,mai ales daca esti in orase mari precum Bucuresti,Arad, Iasi, Timisoara, Cluj, Galati etc.
In orase mici exista posibilitatea sa nu gasesti.Succes!

| aumih16 a răspuns:

Pai nu prea sa stii dar aici este si vina ta ca nu te-ai straduit sa inveti la scoala ai zis spus e prea grea materia si ai renuntat oricum sper ca macar liceul sa il ai terminat ma gandesc

| aumih16 a răspuns:

Si sa iti mai spun zic ceva da sa nu te superi ca te duci sa iti cauti un loc de munca in acest domeniu da dar iti trebuie experienta ca asta vorbeste in ziua de astazi! numai este cum era prin anii 60 70 80 90 maxim pana in anii 2000 astazi experienta vorbeste nu ai atunci din pacate nu vei putea lucra in acest domeniu nu ai cum este imposibil iti trebuie studii sa stii asa ca asta este era bine daca nu conta experienta dar conteaza pentru ca nu angajeaza oameni nepriceputi care nu au avut nici o legatura cu asta angajeaza doar oameni care chiar sunt priceputi care au avut contact cu asa ceva nu oricum asta este trebuie sa intelegi ca nu ai ce sa faci astea sunt regulile acum numai este cum era odata demult

| Adiadictie a răspuns:

Daaaaa

| BogdanBz a răspuns:

Buna ..Eu am facut si terminat postliceala sanitara in 2011, in Buzau. Sansele ca sa prinzi un loc de munca in domeniu sunt reduse. In majoritatea oraselor se cere spaga ca sa prinzi un post, sau trebuie sa stai prin voluntariat pana I se face mila vreunui doctor de tine si iti da un amarat de post. Postliceala e o mare rampa de lansare, daca vrei sa pleci in afara. Eu sunt in uk de 3 ani si lucrez ca asistent medical, iar salariul meu ajunge undeva la 2000-2500 de lire, in functie de cate ture fac.

| BogdanBz a răspuns:

Scuze, acum am citit ca vrei farmacie. Ca farmacie e si mai greu de gasit un loc de munca. Daca vrei vreo sansa, atunci fa-o pe cea de asistent generalist.

| Kisses explică (pentru BogdanBz):

O sa le fac pe amandoua. In UK nu trebuie testul de IELTS ca sa ma angajez?

| BogdanBz a răspuns (pentru Kisses):

Din pacate acum trebuie.

| nicusor222 a răspuns:

Depinde in ce judet stai. Dar la mine sunt sanse reduse...

| Balint_Marin_1969 a răspuns:

Da,in mod sigur!