| blanco95 a întrebat:

Daca m-as inscrie la un profil de lb.engleza-lb.germana la facultate, asta mi-ar oferi sanse decente pe piata muncii? Imi place foarte mult lb. engleza iar la germana sunt incepator spre mediulaughing.

1 răspuns:
| TheAce a răspuns:

Am sesizat ca sunt tot mai multe astfel de intrebari ce vin din partea tinerilor indecisi privind facultatea si simt nevoia ca e cazul sa fac putina lumina. e foarte important sa faci ceea ce iti place pentru ca e posibil sa continui in domeniu pe intreaga perioada a vietii. Acum, stim cu totii ca exista facultati mai bune si mai slabe, de succes sau dimpotriva. Totusi, diploma de facultate NU te trimite automat pe piata muncii, nu te angajeaza. CV-ul tau conteaza enorm si la el ar trebui sa se gandeasca toti tinerii. Experienta in domeniu primeaza, la fel si activitatiile extra-curriculare. O persoana care a activat 1-2 ani in domeniu din perioada facultatii va lua locul, intotdeauna, celor care au terminat facultatea cu 10 dar au zero experienta practica. Sfatul meu? Gandeste-te bine, alege atat cu inima cat si cu mintea in functie de ce te pasioneaza, ce te vezi facand si peste 10-20 ani si la ce te pricepi. Cauta de asemenea sa te implici in cat mai multe activitati, cauta-ti un internship, invata practic si capata experienta. In felul acesta, dupa 3-4, cati ani dureaza facultatea ta, vei iesi nu doar cu o diploma dar si cu experienta si un CV bun, lucru care iti va mari considerabil sansele de angajare. Altfel te vei trezi ca va trebui sa o iei de la 0 la o varsta la care ti-ai dori deja un salar cel putin respectabil.