| Contreras_Graciela_1989 a întrebat:

Dati exemplu de meserii bine platite si de meserii care se cauta pe piata.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Medic specialist, economist, astrolog, chirurg, vidanjor, croitoreasa de moda samd.
Din pacate, salariile mari nu se obtin imediat cum termini o scoala sau facultatea, ca atunci esti angajat pe salariul minim pe economie, asta daca ai norocul sa-ti gasesti de munca in primii 2-3 ani, apoi capeti experinta si vechime, iar salariul creste usor-suro, ajungand dupa 10-15 ani de vechime, sa ai un salariu mare.

| TheRomanianWolf a răspuns (pentru Violleta2022):

Ai uitat it-ul... un programator bun sare de 2000 de euro net (in mana) la doar 2-3 ani dupa ce a terminat facultatea si s-a angajat.

Iar salariile ajung pana la 3500-4000 de euro net.

| Violleta2022 a răspuns (pentru TheRomanianWolf):

Pana ajunge el programator bun sa castige atata, trebuie sa fie constient ca va incepe de jos, de la un salariu f mic si doar daca munceste serios, ajunge unul foarte bun, cu sanse sa prinda joburi bine platite.
Stiu cativa romani foarte buni, care sunt platiti cu salariu de mizerie, doar pentru ca nu au avut sansa sa prinda un job f bine platit, desii sunt extraordinari ca profesionisti, dar lucreaza si in privat pe site-uri profesionale si acolo fac bani foarte buni.

| TheRomanianWolf a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu incepi de la salariu foarte mic, am explicat in comentariul de mai sus care nu inteleg de ce s-a pus ca si comentariu general si nu reply.

In IT poti ajunge la un salariu mare in 3-4 ani. Prin salariu mare inteleg peste 2000 de euro net. Apoi poate creste + ca mai faci bani din actiuni, bonusuri, etc (depinde de firma).

| Violleta2022 a răspuns (pentru TheRomanianWolf):

Depinde de firma care te angajeaza!
Stiu destule de firme de IT care platesc salariu minim pe economie si oamnii lor mai muncesc si pe freelancer.com, ca doar lucrez cu ei de ani de zile.
Asadar, salariile ale mari de le stii tu ca le capeti in IT, in primii 3-4 ani, depind strict de angajator si de cat esti tu de capabil.

| sierra1 a răspuns:

Cazi in eroare: NU meseriile sunt plătite ci oamenii care le prestează excelent. Deci identifică domeniul in care excelezi (iți place și îl stăpânești) și intr-acolo mergi. Degeaba iți recomandă unii: fă-te chirurg sau vidanjor dacă n-ai aptitudini pentru operații (să le zicem) "delicate"

| F3d0x a răspuns:

Domeniul medical:Medic,chirurg,dentist
Domeniul ITtonguerogramator,Inginer de Software, Web Developer, UX/UI designer etc.
Domeniul Economic:Economist, Contabil etc...
Acum depinde si de nivelul de experienta a persoanei, nu numai de domeniu.Si un sudor cu experienta poate castiga pana la 4000 sau chiar 5000 de lei.

| Cosmin86 a răspuns (pentru F3d0x):

5000 de lei ti se pare ca e "bine platit"? laughing

| TheRomanianWolf a răspuns:

Probabil va incepe cu un salariu de 500-600 de euro, care in 3 ani se tripleaza si apoi se dubleaza/tripleaza iar.
+ ca NU e impozitat.

Pe langa salarii mari sunt si alte beneficii (vb de Bucuresti):

1. Adobe -> ofera calupuri de actiuni pe langa salarii mari, din actiuni mai faci cam 800 de euro/luna in timp

2. UiPath -> ofera 4 salarii in plus si actiuni

3. Amazon -> nici nu are rost sa zic ceva, vb numele

etc.