| Bianca123456789016738 a întrebat:

De data asta o sa intreb ceva mai util fata de celelalte intrebari pe care le-am mai pus pe aici happy. In mai putin de o luna incepe scoala dupa cum stim cu totii. Voi incepe din clasele pregatitoare. Nu e prea mult de spus decat ca eram un elev model si mereu eram dat drept exemplu pentru altii chiar daca eram foarte rusinos. In prezent nu mai am problema asta la acelasi nivel ridicat. In clasa a 5-a invatam foarte bine si atunci si iesisem cu media generala pe tot anul cu 9.61. Stiu ca pentru unii e putin dar pentru mine e mult. Cu toate astea nu am luat niciun premiu, nici macar metinune. Nu asta e important. In a 6-a am inceput sa ma cert mai mult cu parintii sa gandesc din ce in ce mai pesimist si pana la urma cazusem intr-o depresie sa zic asa. Notele mele deja scadeau dramatic si toti profesorii ma intrebau daca sunt bine. La matematica nu eram foarte bun iar la romana sa zicem ca eram. Dupa ce am scazut profa de romana a inceput sa poarte pica numai pe mine, sa ma faca de ras si sa ma insulte din orice. Inca nu s-a schimbat si acum cand vine ora ei imi vine sa plec direct acasa! M-a adus in stadiul in care nici tema nu mai stiu sa o fac. Am ajuns sa o urasc si m-a facut sa urasc si materia. Cu toate astea pe clasa a 6-a am iesit cu 9.00, nici de data asta nu am luat nimic. In clasa a 7-a m-am perfectionat la mate de 10 pe linie si la romana ma rog la 6 si 7 cu bulanu. Totusi n am luat in viata mea ceva sub 5 happy. Am inceput sa o inteleg din ce in ce mai putin si imi este frica ca de acum din a 8-a ma voi ruga la 5. La fizica oricum o fac deja. Problema e ca nici parintii mei nu ma imping de la spate si atata timp cat nu scad cu media finala sub 9 nu imi zice nimeni nimic. Dar pentru mine nu e suficient. La fizica iau 5 cu copiat si noroc altfel sunt 0 barat. Anul asta s-a schimbat profesoara si imi este frica ca poate e mai atenta la noi la teste si poate ne da numai probleme. Daca face asta sigur raman corigent la fizica. Pe clasa a 7-a am terminat cu 9.27, care pentru mine e putin. Anul asta vreau premiu si stiu ca pot dar nu stiu cum as putea invata la romana. Am facut si meditatii un an si nu se lipeste deloc de mine. Invat teorie o zi intreaga si dupa uit tot. La celelalte materii daca citesc o data stiu tot anul. Mi-e frica ca voi lua 5 la capacitate la romana, la mate nu imi fac probleme ca nu iau peste 9 si voi intra la un liceu slab. Toata lumea zice ca sunt pe invers. Ce sa fac?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci sa inteleg ca ai nevoie sa fii impinsa de la spate ca sa faci ceva ce tu vrei? Daca chiar e important pentru tine si zici "dar pentru mine nu e destul" de ce trebuie parintii tai sa te impinga? Si dupa daca te impingeau veneai cu "parintii ma forteaza sa fiu de 10 pe linie, dar nu toti sunt facuti sa invete si eu nu vreau" etc etc. Asa ca zi merci. Pune-te si invata, si iti zic si de ce. Singurul motiv care mi se pare mie ca chiar conteaza. Eu am intrat intr-un liceu cu media 9.07, destul de bun! Fara meditatii, doar fiind la ore, minim de efort. Si singurul lucru de care ma bucur mult e ca in liceul asta nu sunt batai, sunt putini drogati, sunt oameni mai inteligenti si mai de treaba si ai cu cin vorbi. In generala aveam o gramada de drogati si fumatori. Isi spargeau dintii si capetele, se injurau in continuu, per total un IQ foarte scazut. Nici nu se compara cu acum. Dar la un liceu prost am auzit povesti de genul ca in a 9-a avea o colega insarcinata, ca din 30 veneau 6-7, ca fumau in timpul orei. Deci oricat iti place sau nu sa inveti, tu decizi in ce anturaje vrei sa ajungi.