| Lukasz a întrebat:

In ultima vreme sunt cam slab la scoala, si asta nu imi place, in primul rand sa va zic la care materii sunt slab.
La Fizica nu inteleg nimic, sunt 0, daca nu raman corigent e o minune.
La matematica 30% inteleg daca ar fi sa o luam asa.
Geometria o urasc din tot sufletul, nu ma pricep absolut deloc, la mate am note ok, trec de 6-7 dar la Fizica numai 2 si 5 si 3.
Nu sunt multe materii dar eu in clasele I-IV eram un elev model, in fiecare an premiul I, insa acum nu stiu ce am patit..La Romana acum cateva luni chiar eram cel mai bun din clasa pot zice, dar acum si acolo m-am facut praf. abia astept vacanta aia odata, dar vine examenele pentru ca sunt clasa a 6-a si doamna de Fizica a spus ca dupa teste s-ar putea sa lase si corigenti cine ia sub 5, va dati seama ce rusine ar fi pentru mine..sa raman corigent, nu ma mai lasa tata nici sa ies afara, nici chiar asa, dar a zis ca cand se intoarce din Belgia se uita direct la carnetul de note si trebuie sa fie mai bune ca anul trecut, anul trecut am luat premiul III iar anul asta sunt mai slab de 100 de ori..asa ca doar 1 luna ma mai pot bucura de telefon si pc din pacate chiar daca nu stau atat de mult, 3 ore pe zi dupa ce mi-am facut temele.
In fine, v-am zis, corigent daca nu raman la Fizica e un semn, dar nu cred, acum o sa imi ziceti sa invat sa devin mai bun la Fizica, degeaba, nu se poate, nu inteleg nimic orice ar fi. daca imi dai si o problema rezolvata nu stiu cum sa pun semnele de cat cu ajutor. Tare imi e frica ce se va intampla la examene.
Ce ziceti? Ce as putea face sa inteleg si eu ceva la materia asta?

11 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Sa inteleg ca esti clasa a 6-a,nu gandesti logic,nu-ti plac cursurile ce tin de real si esti o persoana visatoare. Da,eu zic ca trebuie sa-ti schimbi gandirea,stilul de viata. Cat de prezent esti? A,nu,asta nu miroase a gandire rationala. Esti sau nu prezent? Nu,eu sunt convins,asa sunt filologii. Ideea este sa traiesti in echilibru. Ce zici sa fi cat mai prezent posibil si sa cauti acum sa-ti rezolvi toate problemele? E pacat fiindca in caz de ai o gandire perfectionista,peste ani,iti vei dori sa te autodepasesti si sa-ti infrunti propriile limitari. Chiar vrei sa ajungi in punctul in care iti dai seama ca ar fi fost bine sa faci lucrurile astea la timpul trecut si ca daca nu te vei perfectiona,nu vei evolua? pe viitor,iti va fi mai greu daca nu traiesti in echilibru,din toate punctele de vedere. Fizica se bazeaza pe calcul exact, deci intervine matematica. Desi n-o sa-ti vina sa crezi, dar DELOC, matematica e mult mai usoara la bac decat romana si toate literatura ei. Ai sa vezi, te asigur. Iti pune cineva care in clasele 5-8 fugea de real iar acum este la medicina pentru ca,intr-un final,si-a dat seama ca isi doreste sa cerceteze si cea mai frumoasa realizare profesionala este sa salvezi un om de la moarte,sa-i dai sanse la viata. Imi place stiinta dar imi place sa si visez foarte mult. Tot ce fac este sa ma mentin. Cam atat. Eu zic sa-ti canalizezi toate atentia pe materiile astea inca de pe acum pentru a fi sigur pe tine si a nu te detasa prea mult de realitatea asta in care traim cu totii si toti isi doresc sa aiba realizari, sa fie cineva pentru ca, desi lucrurile astea nu ne definesc spiritual, ele ne construiesc viata de acum. Vei vedea la momentul potrivit ce am vrut sa spun, daca nu intelegi azi. Spor la lucru!

| Gonrax a răspuns:

Știu că nu te ajut cu nimic, dar, ai fost cel mai bun elev la română și scrii "vine examenele"? + multe alte greșeli...
Și nu vreau să mă dau mare sau ceva, dar cum e posibil să iei note mici într-a 6-a la fizică? La liceu da, probabil e normal, dar în a 6-a am făcut cea mai simplă materie. O să vezi cum e în a 7-a, apoi a 8-a, și la liceu cancer.

| Lukasz explică (pentru Gonrax):

E cam clar cu tine.
Sa stii ca nu pari mai inteligent daca scrii cu diacritice.
Greselile sunt pentru ca intrebarea nu este una scurta precum raspunsul tau, si nu am timp sa ma corectez sa vad unde am gresit.
Ce nu poti sa intelegi ca eu chiar nu inteleg nimic din fizica, vrei sa iti desenez? Ai scris raspunsul acesta doar pentru a ma corecta si a te da inteligent, nu observi, doar tu te-ai luat dupa cum am scris, sincer, mai bine nu scriai, te-ai obosit degeaba. Observ cat de ''inteligent'' esti prin ce mi-ai scris.

| Gonrax a răspuns (pentru Lukasz):

Am și spus la început că nu vreau să par inteligent sau ceva, și scriu cu diacritice că așa vreau, nu că vreau să par deștept în fața ta, nu-mi pasă cum mă crezi.
Apropo, dacă ți se pare fizica grea în a 6-a, când e cea mai ușoară, e vai de viitorul tău.

| Lukasz explică (pentru Gonrax):

De ce sa fie vai de viitorul meu? Nu o pot intelege si punct. Nu stiam ca daca nu intelegi o materie esti vai de viitorul tau.

| Gonrax a răspuns (pentru Lukasz):

Ți-am mai spus, în a 6-a e cea mai ușoară fizică posibilă, dacă acum rămâi corigent înseamnă că la liceu rămâi repetent din cauza materiei.
Greu de înțeles...

| T0T a răspuns (pentru Gonrax):

Culmea e că materia de liceu și ea e de bază, e destul de banală pe lângă ceea ce ar trebui să știi dacă vrei să ai vreo treabă cu matematica și fizica în viitor. De generală nu zic, dacă atunci ai probleme șanse nu prea mai ai să mai faci ceva pe partea reală. Faza e că în ziua de azi se învață mai mult mecanic și nu ai cum să înțelegi dacă nu o iei logic. Poate fi aici vina lui sau a profesorilor. El ar trebui să știe mai bine și să se chinuie totuși să priceapă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca ramai corigent in clasa a-6-a, daca nu-ti place matematica, axeaza-te pe materiile umaniste.

| Crisstinayy12 a răspuns:

Buna. Ești stresat prea tare. Dormi prea puține ore? Tatăl tău procedează greșit ca nu te lasă afara.Bea apa 2l pe zi sau efort 1l
Nu mai sta pe telefon și pe PC atata timp. Discuta cu părinții tai. Ia-ți un profesor în particular.

| Jewlie a răspuns:

Am avut aceeasi problema cand eram de varsta ta. Fizica nu imi intra in cap si pace. Ce am facut eu a fost sa incerc sa ii arat profei ca incerc, ca imi invat lectiile si totusi, la probleme, sunt praf. Incearca sa ceri ajutorul profei, poate te va intelege si nu va mai fi atat de severa cu tine. Poate iti va aprecia efortul si iti va da note de trecere. La mine a mers, dar am depus ceva munca invatand formulele, chiar daca nu stiam sa le aplic. Un alt lucru care te-ar putea ajuta; roaga un coleg cu care te intelegi si care se pricepe la materia asta infernala sa te ajute si poate vei intelege mai bine (sau macar cat de cat, ca sa treci). Eu aveam mari probleme in timpul liceului cu matematica si fizica, dar am avut un coleg minunat care m-a ajutat sa trec peste repulsia mea fata de materiile astea, pentru ca a stiut sa imi explice 'pe limba mea', nu ca un profesor.
Sper ca te-a ajutat raspunsul meu si nu iti face griji, lucrurile se vor rezolva pe viitor.