| Gillian a întrebat:

Atenție! Va fi mult de citit. happy
Sunt clasa a 8-a.
Liceul l-am ales deja. Problema e cu profilul.
Până acum eram hotărâtă că vreau pe filologie, iar acum...nu mai știu ce să fac. laughing Am mari, maaari probleme cu franceza.(Nu știu nimic) Nici la latină nu-s prea strălucită, dat fiind faptul că nu prea am făcut-o anul ăsta. De ce voiam filologie? Pentru că îmi plac româna și engleza. Adică sunt chiar bună. Dar franceză mă face să dau înapoi sincer. Aș putea să recuperez, dar nici asta nu mă încântă. Nu îmi place DELOC.
Ce alt profil aș putea alege?
Științe ale naturii- nu. Urăsc fizica. Nici chimia nu mă prea atrage.
De științe sociale nu știu ce să spun. Întotdeauna mi-a părut un profil pentru cei mai "slabi". Probabil e greșit, dar nu pot schimba asta.
Și râmâne mate-info. Păi, sunt destul de bună la mate. Acum, în clasa a 8-a am început să fac meditații. Să nu credeți că eram un elev slab la matematică. Nu eram. Doar că am vrut să fiu mai bună, pentru evaluarea națională. Ca să vă faceți o idee, în simulări, la mate, am luat 8.60, 8.40 și 9.50. Mă cam sperie profilul ăsta. Adică, e mai greu decât celelalte, nu? Și liceul...e cel mai bun din județ, deci va fi dificil.
În cadrul liceului există și profilul de mate- info intensiv engleză. Ce înseamnă, mai exact?
Vreau ajutor.
Ce să aleg?

8 răspunsuri:
| AutumnDay a răspuns:

Buna! Nu trebuie neaparat sa stii(prea multa franceza). Oricum, nu merge la o facultate cu profil de franceza, ci doar la liceu. Daca nu cumva e un profil bilingv-franceza sau engleza, atunci veti lua in liceu franceza aproape de la 0, in sensul ca veti incepe din nou cu lucruri esentiale precum verbele,, avoir" si,, etre". Unii le vor invata pentru prima data atunci. Eu am fost tot la filologie si unii atunci faceau pentru prima data cunostinta cu franceza, in gimnaziu facusera germana sau alte limbi.
Latina? Doamne fereste! Cu siguranta, profa nu va va stresa prea mult nici cu latina. Noi faceam latina cu profa de romana, care era si diriginta noastra si de cele mai multe ori, in orele de latina faceam tot romana, latina faceam la 2-3 saptamani, ca sa ne predea si sa avem ceva materie pentru teza la latina, care oricum era usoara. Fraze usoare de tradus(pe care uneori le facusem inainte la clasa sau formate din cuvinte usoare pe care le aveam deja traduse in caiet de la lectii anterioare), conjugarea unor verbe uzuale si inca vreo cateva lucruri nesemnificative.

Eu iti recomand sa dai la filologie simplu. Daca dai la intensiv engleza sau bilingv-engleza(nu stiu exact cum e trecut), asigura-te ca stii destul de bine engleza, pentru ca va fi ceva mai greu.
Partea buna la filo, in caz ca nu iti place mate - va fi ca nu vei face multa matematica(decat o matematica usoara, de baza, in clasa a 9-a si a 10-a) si nici nu vei da BAC-ul la mate.

Spor in orice vei decide sa faci!

| Gillian explică (pentru AutumnDay):

Mulțumesc mult pentru timpul acordat! happy
E profil de filologie simplu, nu bilingv sau intensiv. Și știu că voi da teza la engleză, dar tot mă sperie franceza. laughing

| Nemessys a răspuns:

Dupa parerea mea, cea mai buna varianta ar fi stiinte sociale. Nu vad de ce nu te-ai duce acolo. Romana faci 4 ore pe saptama si engleza 3.
Si eu sunt la acest profil si chiar imi place. Nu e pentru cei,, slabi". Profilul ti-l alegi in functie de ce materii iti plac tie. Aici dai teza la romana, istorie sau geografie (e alegerea ta), engleza si in a9-a la logica cred, iar in a10-a la psihologie. Mai departe, nu stiu sad. Daca stai sa te gandesti putin, alta varianta nu ai. Aici faci 2 ore de franceza pe saptamana si poate ai noroc sa prinzi un profesor intelegator. Alte intrebari? happy

| Gillian explică (pentru Nemessys):

Mulțumesc pentru răspuns, dar nu vreau științe sociale. Nu știu de ce, dar nu mă văd acolo.

Răspuns utilizator avertizat
| Andreea1912 a răspuns:

Pai, daca vrei la filologie, nu ar trebui sa te sperie atat de mult franceza. Sa fim realisti, cel putin 75% dintre elevi au probleme la franceza. Profesorii stiu asta. Gandeste.te foarte bine inainte de a opta sa mergi la un profil pentru ca, la filologie, de exemplu, e foarte mult de "tocit". Iar pentru a 2-a intrebare, un profil de matematica-informatica intensiv engleza inseamna ore de "optional" la limba engleza. Daca in mod normal la matematica-informatica se fac 2ore de engleza pe saptamana, la intensiv se fac in jur de 2-3 ore. Insa, singurul dezavantaj la acest profil ar fi faptul ca materia de liceul la un profil real, la matematica, este destul de dificila, iar notiunile din scoala generala nu te vor ajuta prea mult, materia este diferita. (Mentionez ca bacul la matematica va fi de tip M1)