| popalexandra1234 a întrebat:

Desi aceasta întrebare este posibil sa o mai fi pus, aici sau chiar unor oameni fata în față, sper că este cineva din domeniul militar care mă poate ajuta cu răspunsuri. Deși momentan fac o facultate de inginerie electrica, sunt in anul 2, îmi doresc de când mă știu o cariera militară. Mă văd purtând uniforma, și pentru că sunt o persoana căreia îi place să fie activa fizic, știu că vreau ca cele 8 ore de munca dintr-o zi sa reprezinte ceva fizic.
Întrebarea mea este : dacă termin aceasta facultate de inginerie, este posibil mai departe sa merg pe partea militară? Din cate mi-au spus mai multe persoane ce se pricep, este posibil dacă îmi depun CV-ul, sa fiu angajat în armata după ce fac un curs de formare, ca și ofițer. O alta modalitate mi s-a spus că ar fi sa fac master-ul la academia tehnica militara pentru că și civilii pot fi admiși la acel master, dar din cate am înțeles cei care fac master la taxa după sunt fii ploii. O alta modalitate la care m-am gândit ar fi după terminarea facultății, să fac și o Academie militară ( evident trebuie sa plătesc studiile ) dar nu as inclina la tehnica militara ( durează 4 ani și practic eu deja as fi inginer, nu ar avea rost sa fac inca o facultate de inginerie ). Rog un cunoscător, ce m-ar sfătui să fac în situația mea? Care este viața unui militar? Cum am spus, eu vreau sa fac ceva fizic ca și cariera, nu vreau sa stau toată ziua într-un birou. Ce sa fac în continuare, ar fi și soluția să renunț la facultate și să dau admitere la academia militară? Mulțumesc

1 răspuns:
| tottoshi a răspuns:

Incearca un transfer.