| Rzv_Razvan_2001 a întrebat:

Eu sunt in clasa a 9 si am multe absente nu le mai motivez daca imi pune 3 din cauza absentelor mai are voie sa imi scada nota din alte motive de exemplu are 1 p din cauza ca m-am certat cu o colega 1p din cauza ca i-am rupt unghia unei colege dar ea a venit in fata mea si 2 p din cauza notelor ce sa fac poate sa imi puna 2 sau 1 la purtare

3 răspunsuri:
| Ionut621 a răspuns:

10 absente = -1 punct. Daca iti pune 3 de unde sa mai scada 1 ca te-ai certat cu o colega, 1 ca i-am rupt unghia unei proaste(ce crima, wowlaughing ) si 2 de la note(crima x2laughing ).
Esti exagerat, daca stii ca ai multe absente de ce mai faci rele colegilor.

| Windwalk3r a răspuns:

Bun, deci, pentru inceput iti voi explica cum merge treaba. In primul rand, la 10 absente nemotivate se va scade un punct din nota de la purtare(din 10 ajungi la nota 9, apoi, daca mai faci inca 10 absente vei ajunge la 8. De la nota 8, sunt destul de sigur ca, daca nu ai pile in invatamant, vei ajunge sa fii exmatriculat.)
Nota la purtare se mai poate scade si pentru sesizari(daca ai 2 sau mai multe). Tu spui ceva cu niste "puncte"..probabil ca te referi la sesizari. Ei bine, daca ai 2 sesizari se va discuta "soarta" ta la sedintele dintre profesori.

| Stefania211298 a răspuns:

Din cate stiu, iti poate scade nota la purtare pana la 5, minim, dupa esti exmatriculat. Eu nu am mai frecventat scoala de pe la jumatatea lui noiembrie, abia dupa vreo doua saptamani am primit instiintare acasa. Am fost prinsa la fumat, conflicte, comportament inadecvat, bla bla bla. Nu mi s-a scazut nota. Insa depinde de dirigentele pe care l ai si cat de stricta e scoala. Daca ar fi sa se respecte la muchie sau pe aproape regulamentul scolar in scoala la care inveti, atunci la 10 absente ai un punct scazut la purtare. Notele mici pe care le ai nu au treaba cu nota la purtare si nici nu are voie sa ti puna 3 sau alta nota mica ori vreo pedeapsa deoarece ai absente multe, doar sa ti scada nota la purtare in functie de cate absente ai. Si daca te ai certat cu o colega sau i ai rupt o unghie nu mi se par fapte ce trebuie sanctionate cu scaderea notei la purtare. Doar daca prin cearta i ai adresat injuraturi, cuvinte porcoase, insa la prima abatere ar trebui doar sa te avertizeze.
Scapa i vreo palma sau un pumn colegei tale, lipseste mai mult, raspunde profesorilor, fumeaza in perimetrul scolii si atunci o sa ti scada punctele pana ce te exmatriculeaza.
Ai grija. Sper ca te am ajutat.