| anonim_4396 a întrebat:

Are voie directoarea unei scoli sa scada nota la purtare fara aprobarea profesorilor clasei? (azi, cand m-am dus la scoala pe sub fusta de la uniforma am avut niste colanti negri cu 3 dungi albe de la jumatatea tibiei in jos si doamna directoare mi-a luat legitimatia si a scris in catalog "propun scaderea notei la purtare pentru tinuta necorespunzatoare"... dar am avut bluza alba cum ne cere. Eu si cu o colega suntem in aceeasi situatie. Unii profesori ne-au spus ca fiind la prima abatere de genu asta s-ar putea sa scapam, mai ales ca eu am cea mai mare medie din clasa si nu fac probleme. Mi-se pare absurd, poate ca mi-a fost frig. Doar ca acum imi e putin frica sa nu imi scada nota la purtare. Apropo directoarea nu mai e de acord cu colantii pe sub fusta pentru ca zice ca a venit vara si nu murin de frig. Dar anumiti colegi au fost de mai multe ori notati pe un caiet din cauza uniformei si lor nu le-a scris nimic in catalog...)

Răspuns Câştigător
| Alicezzz a răspuns:

Nu o sa iti scada nici o nota, stai calma, daca ea iti scade tie nota la purtare doar pentru ca ai avut niste colanti in dungi pe sub fusta de la uniforma, situatia se complica pentru directoarea ta, parinti tai or sa vina la scoala si or sa ceara explicatii, unde scrie ca nu ai voie cu colanti colorati, in dungi, curcubeu sau orice model de colant pe sub fusta? unde scrie asta? Daca tu ai avut uniforma completa pe tine, nu vad problema directoarei tale? Nu iti mai face griji pentru ca nu are cum sa iti scada nota, asta nu este motiv de scazut nota la purtare! Baftawinking

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Directoarea nu ti-a scazut nota la purtare, doar a facut aceasta propunere. Urmeaza ca propunerea sa fie discutata in Consiliul profesoral al scolii 9nu de catre profesorii clasei) si depinde ce hotarare se va lua, prin votul acestui organ.