| Goddessss a întrebat:

Facultatea de psihologie si stiinte ale educatiei sau facultatea de litere?
Va rog din suflet sa-mi dati cele mai sincere răspunsuri, pentru ca sunt foarte panicata si uneori nu dorm nopțile din cauza stresului si presiunii.
Va rog din suflet, sunt clasa a 11-a, dar pur si simplu nu mai pot. Sunt la filologie si ma pasionează tot ce tine de acest profil, in special limbile străine (franceza si engleza), dar si limba romana.
Pe viitor mi-as dori foarte mult sa devin ori educatoare, ori învățătoare, ori profesoara fie de română, fie de engleza,. Nu prea contează, dar mi-as dori mult profesoara de franceza.
Care dintre cele 2 e mai ok pe viitor?
Nu-mi spuneți ca o sa lucrez la kfc sau ceva de genul, ca o sa mor de foame, dar altceva pe pe mine nu ma atrage.
Simt o presiune uriașă din exterior si deja ma panichez extrem de tare. Facultatea de it cade din start, poli la fel, medicina la fel, cele care implica matematica etc.
Imi rămâne academia care e asa si asa, psihologia (care e ok, dar nu ma atrage atât de mult), dreptul (fără pile, nu reușești), jurnalism in Romania e o gluma si acelea cu relatii si asa, care sunt ciudate.
Mai sunt altele, dar nu mai are rost...
Va mulțumesc.

16 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde și spre ce ai inclinații, cu literele mai ales dacă-ți alegi 2 limbi străini dintre care una căutată ca germana, franceza etc. ai șanse să faci mult mai multe decât cu psihologia.

| Catrice a răspuns:

Atunci ASEhee hee

| Celcestietot a răspuns:

Unde te trage inima mai mult. Ca profesor iesi cu nervi din clasa, ca psiholog am inteles ca este greu...

| Goddessss explică (pentru Celcestietot):

Îmi plac copii, nu as avea probleme pe aceasta tema

| Celcestietot a răspuns (pentru Goddessss):

Si cand nu asculta de tine iti plac? Generatiile care urmeaza devin din ce in ce mai salbatice, ca o privire de ansamblu; ai vazut si tu ce cazuri sunt pe la stiri prin scoli, licee...

| zilog a răspuns:

Facultatea de Psihologie din Chisinau e buna
se afla in spate la hotelul Zarea
recomand sunt fete frumoase acolo si hotelul este aproape
si centrul este aproape
si chiar daca platesti facutatea este foarte ieftina

| Speranta12 a răspuns:

Dreptul (fără pile, nu reușești) - Gresit. Restul ce ai scris in josul intrebarii sunt doar scuze ca sa nu incerci. Iti tai aripile singura inainte de a incepe. Cu literele si psihologia oricum nu o sa faci ceva foarte maret in viata incat sa simti acum atata presiune pe tine. Calm, oricare ai alege-o, nu e ceva foarte important incat sa creeze atata presiune. Sunt 2 facultati insuficiente comparativ cu ceea ce se cere pe piata acum.

| Speranta12 a răspuns:

Si ca idee, ca sa fii profesoara, oricum trebuie sa faci modulul psihopedagogic, la orice facultate ai fi. Deci probabil o sa alegi literele si o sa te inscrii la modulul psihopedagogic

| Speranta12 a răspuns:

Dar de ce vrei sa dai la litere? Ti-e frica ca nu o sa te descurci la altele cum ai zis in josul intrebarii? Eu zic sa incerci ceva mai de viitor. Drept, relatii internationale, publicitate, economie sau limbi straine aplicate, dar sa-ti alegi niste limbi mai grele, nu romana-engleza pe care le stie mai toata lumea. Daca iti alegi niste limbi mai grele si le inveti bine, o sa fii platita cu cel putin 1000 de euro la multinationale care cauta angajati ce stiu limbi mai grele (germana, chineza, norvegiana, finlandeza s-a.).

| Goddessss explică (pentru Speranta12):

Nu nu de aia. pur si simplu celalalte nu ma atrag si am mai băgat si eu niște motive in plus.
m-am gândit la limbi moderne aplicate cu norvegiana, o limba frumoasa si grea, dar crezi ca merita sa o încep asa de târziu de la început?
ce pot face cu ea?
mulțumesc frumos de răspunsuri.

| Speranta12 a răspuns (pentru Goddessss):

Da, normal ca o sa reusesti sa o inveti. Ti se pare tie ca e tarziu. Inca e timp sa o inveti si peste cativa ani sa profesezi in relatii comerciale cu ea si inca o sa fii tanara. Iti dau exemplul unui bucatar roman cunoscut si in Romania si in Franta - Nicolai Tand. Omul asta si-a luat lumea in cap la 20 de ani si a plecat in strainatate. "Am dormit in case abandonate, am facut orice, de la vandut ziare, la spalat vase si lucrat pe ambulanta. Am ajuns apoi intr-un restaurant, locul in care mi-am dat seama ca a fi ospatar e chiar o meserie. Am pornit de la spalatul vaselor si am fost pe rand, piccolo, ospatar, manager de restaurant, director si director general." (Nicolai Tand) Omul asta voia sa ajunga bucatar, dar nu stia nimic din aceasta meserie. S-a dus la un restaurant frantuzesc de lux si a pornit de jos - de la spalat vase. Si incet-incet a invatat sa fie bucatar. Dar nu orice bucatar, ci un bucatar profesionist, care a ajuns sa gateasca pentru presedintele Frantei! Cum a realizat asta? In timp. A invatat cu timpul.

Daca a reusit el sa ajunga bucatar de la un simplu tanar care nu stia nimic, o sa ajungi si tu sa vorbesti fluent norvegiana, germana sau orice alte limbi doresti tu si o sa ajungi sa lucrezi la orice firma si in orice tara iti doresti tu. Trebuie doar sa iti doresti, sa experimentrezi mai multe si sa te hotarasti spre ce directie te duci si te vei specializa.

https://www.nicolaitand.ro/povestea-lui-nicolai/

| Speranta12 a răspuns:

Uite aici cum isi spune povestea lui inca de la 20 de ani de cand a plecat de-acasa, a muncit orice si cu timpul a invatat bucataria de la 0 pana a ajuns un bucatar profesionist. Are niste lectii de viata frumoase https://youtu.be/5shFt8BSMjI?t=1035

| MValentin a răspuns:

Facultatea de manemagement big grin

| IgnatVictor a răspuns:

Bună!
Eu am terminat clasa a 11-a, iar la anul urmează să dau bacul. Aidoma ție, mă aflau în aceeași situație. Însă, eu sunt înclinat 99% spre Facultatea de Litere din București. Pentru că mi-ar plăcea să fiu profesor de română (am auzit că poți să alegi doar română și să nu înveți limbi străine - asta e valabil pentru mine, căci nu-mi plac limbile străine, însă, dacă greșesc, și se fac limbi străine obligatoriu, vă rog să mă corectați).
Acum, legat de tine. Dacă ți-ar plăcea să fii profesoară atunci e foarte bine. Vezi ce îți place mai mult: engleza, franceza sau româna și să nu-ți fie teamă să alegi. Pentru că, după cum mi se pare, cred că te-ai descurca în orice domeniu.
Atâta timp cât faci ceva cu drag, totul o să se simtă diferit. Ca o armonie de care n-ai mai vrea să te desparți.
Ascultă părerile celor din jur, dar rămâi fermă în propia dorință. Fă ceea ce îți place! Este atât de simplu. Nu trebuie să te panichezi, ci doar să urmezi cursul vieții, cu inima, dar și cu mintea. Ele două trebuie să lucreze simultan.
Și, încă un sfat, dacă cineva îți spune că nu o să ieși nimic în viață cu Facultatea de Litere, lasă-i în pace. Scopul meu nemărturisit este să devin scriitor (în România asta e echivalentul muritului de foame, însă asta îmi place să fac), dar îmi place foarte mult și meseria de profesor. Doar pământul o să astupe gura lumii.
Până atunci, urmează-ți drumul în viață așa cum trebuie, nu după cum spun alții.
Numai bine!

| Goddessss explică (pentru IgnatVictor):

Ce frumos. Ce băiat înțelept si ce limbaj mirific

| IgnatVictor a răspuns (pentru Goddessss):

Vă mulțumesc!