| Giulyana_Giuly_1991 a întrebat:

Buna!
Pot urma 2 facultati in acelasi timp,respectiv una de litere si cealalta de jurnalism?
Eu as vrea sa devin prezentator tv,dar ma gandesc si la faptul ca,in unele locuri, se intra doar pe pile,astfel incat, in cazul in care nu voi reusi ca si prezentator sau voi fi nevoita sa plec din locul respectiv, sa am si o alta alternativa.
De aceea, m-am gandit sa fac si facultatea de litere, ca sa fiu profesor de romana/franceza, pentru ca imi place si consider ca m-aș descurca in acest domeniu.
Stiu ca cele 2 sunt destul de asemanatoare oarecum.
Eu mi-as dori mult sa devin prezentator, întrucât am si abilitati pentru asta..insă,multi ma descurajează, spunandu-mi ca este doar cu pile șamd.
In rest, stiu ca de la jurnalism nu ai multe variante, iar cat despre presa scrisa in ziar o sa dispară

3 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Da, poți face 2 facultăți în același timp, dacă ai posibilități financiare.
Referitor la partea cu pile, relații pentru o slujbă, nu mai este valabil în ultimul timp. Vei porni de jos, reporter de teren, evoluând în timp. De asemenea, există școli de televiziune care formează tinerii în televiziune.
Iar, referitor la presa scrisă, e o problemă. Revistele vor exista, puține, dar vor mai fi. Dar, ziarele, vor dispărea în anumite zone ale lumii, în care internetul este liber și îl are toată lumea. De ce? Pentru că știrile prezentate azi, sunt deja vechi, altele sunt astăzi.
Deci, aceasta este problema! Că presa scrisă nu mai ține pasul cu presa online.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Iar cat despre presa scrisa in ziar.o sa dispară
Nu o să dispară până trăiești tu. Nici pilele nu o să dispară, dar dacă ești bună pe meseria ta, pilele nu mai contează atât de mult.
A fi student înseamnă mai multe lucruri de o dată, la care trebuie să te gândești.
Este o perioadă în care înveți mult, dar și trăiești clipe frumoase de viață, cu multă libertate, cu oameni tineri frumoși, lipsiți de griji și probleme majore în jurul tău, în care legi prietenii, flirtezi, te plimbi, faci excursii, ai vacanțe, treci prin întâmplări memorabile, ai timp de citit, să te plimbi într-un parc, să simți că lumea e a ta, că viitorul e luminos.
Când faci două facultăți de o dată, nu mai ai timp de toate astea. Stresul examenelor se dublează, seminarii și activități obligatorii se suprapun, cantitatea de materie de memorat este dublă, alergi de la o locație la alta, nu ai timp să îți limpezești creierul. Și toate astea, care se lasă cu peri albi, litri de cafea și pastile energizante ca să reziști, ca să ce? Să îți asiguri un loc de muncă, care nu știi cum va fi, cu pile sau nu, că vor mai fi ziare sau nu, până ieși tu la pensie? Nu merită. Alege o facultate, că îți este de ajuns.

| AnastasiaK a răspuns:

Poti, dar una va fi obligatoriu la taxa (nu poti face 2 la buget). Totusi, daca se ofera burse si intri pe bursa, nu ar trebui sa ai probleme din punct de vedere financiar.

Iti recomand sa te interesezi sa vezi cum e cu prezentele la facultatile la care vrei tu sa mergi. Sunt unele la care fara prezente nu poti intra in examen, deci nici nu poti promova. Daca e cazul, uita-te dupa varianta fara frecventa. Daca nu se cer prezente, le poti face lejer pe amndoua si la invatamant cu frecventa.