| flavianeacsu a întrebat:

Imi puteti spune si mie care este parerea voastra? Atunci cand doresti sa te angajezi pe un post de inginer software/programator web angajatorului ii pasa ce facultate ai terminat? Pentru ca toata lumea zice ca Facultatea de Calculatore de la Politehnica ar fi cea mai buna in domeniu. Dar oare nu conteaza mai mult ce dobandesti in urma facultatii? Pentru ca poti sa termini Politehnica, sa faci un master in domeniu web dar sa nu te descurci prea bine. In schimb, altcineva poate ca a terminat Universitatea, Facultatea de Informatica, master in domeniu si stie mai multe decat tine. Conteaza atat de mult numele facultatii?

9 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Ba diploma conteaza, si asta oriunde, nu numai la noi. In state, ca tot o pomenit cineva de ele, nu poti nici sa desfunzi o chiuveta daca nu ai facut scoala de desfundat chiuvete, ce sa mai zic de alte meserii.

| Zenithf a răspuns:

Insa nu doar diploma conteaza. Odata ce ai obtinut o diploma, conteaza sa-ti faci o vechime, conteaza "sa te descurci", asa cum ai scris.

| AndraNicoleta a răspuns:

Eh...asta nu e nimic.
Cum iti explici ca o absolventa a facultatii de psihologie, sectia psiho-pedagogie (si pun accent pe pedagogie) nu se poate angaja pe un post de educatoare amarata pentru ca n-are liceul pedagogic. Adica te roooog...nu se compara ce ai facut in facultate cu ce se face in liceu.
Deci...suntem o tara cu pretentii. Nu merge asa oricum. Unde te crezi aici, in State?

| eandopuncttk a răspuns (pentru AndraNicoleta):

DA. in state.
ce spui tu acolo tine de educatie.
si pedagogia se invata in liceu.

| flavianeacsu explică (pentru AndraNicoleta):

Eu cred ca e mult mai important ceea ce inveti decat unde ai terminat. Degeaba treci printr-o facultate cu nume "greu", daca o faci ca gasca prin apa. Sunt de acord cu andoando. Conteaza sa fii bun!

| AndraNicoleta a răspuns (pentru flavianeacsu):

Da, categoric.
Oricum, ideea era ca treaba cu "n-ai studii in domeniu" e doar un pretext. Adevaratele motive pentru care nu obtii un anume post sunt cu totul altele...numai de angajtori stiute.

| flavianeacsu explică (pentru AndraNicoleta):

Categoric.

| alecx4music a răspuns:

Chiar nu conteaza ce facultate ai sau cate ai atat timp cat nu te descurci la locul de munca si o spun din proprie experienta. (ma refer ca studiile mele nu au nici o legatura cu fisa postului meu.
Asa ca nu iti fa prea multe griji. Un angajator normal ar trebui sa puna accent pe competente si nu pe nepotisme. Tu ai un plus daca te descurci mai bine decat ceilalti, indiferent cate facultati ar fi terminat respectivii...
Multa bafta!

| eandopuncttk a răspuns:

Pai... facultatea pe care ai terminat-o nu prea cred ca conteaza, daca esti tare in programare. nu? happy