| R3dEyE a întrebat:

Hei! A terminat cineva Informatica Economica la Cluj, si in alta parte, nu conteaza, dar Clujul este orasul in care vreau sa merg sa studiez, deci, daca ati terminat sau stiti pe cineva care a terminat aceasta facultate, am cateva intrebari:

1) Se gasesc locuri de munca dupa terminarea facultatii si ce salarii sunt in domeniu.

2) Facultatea cum e? Se face destula programare?

3) Poti lucra si in IT la terminarea facultatii?

Vreau sa merg la aceasta facultate deoarece IT-ul este de viitor+ salarii foarte bune. Am vazut ca mai peste tot se zice ca facultatea in sine nu te invata multa programare si trebuie sa inveti tu, singur...sunt dispus sa fac asta. Nu vreau politehnica pentru ca fizica. Si universitatea ar merge, dar, mereu mi-a placut partea de ASE, insa am renuntat la idee deoarece sunt la mate-info, si am vazut ca e mai sigur IT-ul. Vacanta asta incercand sa ma decid in privinta facultatii, am vazut ca exista si ceva IT la ASE, combinat desigur cu Economia, lucru care m-a incantat. Deci, este ceva de facultatea asta, sau, doar sa fie facuta sa nu zica lumea ca nu ai facultate?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

1. In Cluj,"foamea" de specialisti IT este satisfacuta de studentii si absolventii facultatii de automatica si calculatoare. "Foamea" de economisti as aprecia ca fiind aproape inexistenta---piata-i suprasaturata. Spun economist pentru ca pe diploma de la FSEGA-informatica economica este trecut titlul profesional obtinut, acela de economist.
Ca sa-ti faci o impresie, da o fuga pe site-urile de joburi!
2. Descarca" fise discipline" pentru informatica economica din link : https://econ.ubbcluj.ro/n3.php?id_s=282&id_c=104&id_m=3
3. Da, poti! --- depinde de ceea ce stii, de noroc si de recomandari.

p.s. La Universitatea tehnica Cluj-facultatea de automatica si calculatoare, concursul de admitere consta intr-un test tip grila la o singura disciplina, respectiv matematica. Concurenta este dura!---daca bine-mi amintesc, ultima medie la taxa a fost mai mare de 7, 5 iar unele din testele cuprinse in "Culegerea de teste pentru admitere" sunt apreciate de cunoscatori ca depasind cu mult nivelul M1 studiat in liceu.

| R3dEyE explică (pentru alessia5158):

Mersi mult de raspuns. O sa merg si la RIUF sa vad cum sta treaba. Dar, probabil o sa merg la informatica la universitate, fie la Babes, fie in Timisoara. Dar credeam ca am ocazia sa invat si economie si si ceva programare, avand oportunitatea sa lucrez si ca economist sau ceva, dar na, mai bine nu risc si ma pun sa invat mate ca sa intru la universitate, daca nu, merg si la FSEGA si vad dupa cum sta treaba.

| alessia5158 a răspuns (pentru R3dEyE):

Bafta!