| Anonim124635 a întrebat:

Locuiesc in satul Vinerea Cugir Alba si doresc sa impart niste pliante. Vreau sa clarific o chestie, sunt minor, de 3 ani si m-am saturat sa tot depind de parinti, cu orice vreau sa imi fac si eu niste banuti si sa ii economisesc. Stie cineva prin Vinerea un loc in care sa impart pliante contra cost? (Imi pare rau daca nu am ales categoria potrivita)

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu cred ca exista vreo firma care ar angaja pe cineva sa distribuie pliante intr-un sat, mai ales ca nu are inca nici 14 ani.

Daca vrei sa faci bani de buzunar, intereseaza-te in sat de munca platita la zi, ce poti face si tu.
Pe timp de vara, la culesul legumelor, fructelor si alte munci este mare cautare de oameni.
Un "zilier" - chiar daca e mai slab - poate castiga zilnic 50-100 lei si chiar mai mult.
Totul depinde de atitudinea si indemanarea ta!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Conform codului muncii, nimeni nu te poate angaja, nici chiar sezonier sau sub alta forma, decat de la 16 ani, iar cu acordul parintilor de la varsta de 15 ani.
Art. 13. [capacitatea juridică a salariatului]
(1) Persoana fizică dobândeşte capacitate de muncă la împlinirea vârstei de 16 ani.
(2) Persoana fizică poate încheia un contract de muncă în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul părinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activităţi potrivite cu dezvoltarea fizică, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacă astfel nu îi sunt periclitate sănătatea, dezvoltarea şi pregătirea profesională.
(3) Încadrarea în muncă a persoanelor sub vârsta de 15 ani este interzisă.

| RKBlue a răspuns:

"sunt minor de 3 ani"
Deci, daca inteleg bine, ori :
1)ai 3 ani
2)erai major, dar ai redevenit minor
3)mai ai 3 ani pana devi major.

| lussa a răspuns:

Cum adica esti minor de 3 ani?

| Anonim124635 explică (pentru lussa):

Scuze mam grabit sa scriu am vrut sa spun ca an 13 ani in fine asta oricum nu conteaza

| lussa a răspuns (pentru Anonim124635):

Scumpul meu, la 13 ani e important să înveți, să te dezvolți armonios... nu degeaba îți iei zborul abia la 18 ani. Până atunci, încearcă să te dezvolți cum trebuie - poți lucra puțin la partea de gramatică - și abia apoi vei putea să și muncești. Până la 18 ani te vor întreține părinții.

| Anonim124635 explică (pentru lussa):

Doar am cerut o parere despre cum as putea sa fac niste bani de buzunar nimic mai mult si crede ma nu judeca o carte dupa coperta, pe internet nu multi scriu corect dar pe o foaie sau altceva cand e nevoie adica cand sunt la scoala sau cand trebuie sa complectez un formular scriu diferit (oricum asta nu prea conteaza). Voiam sa ii dau si mamei mele deoarece tatql meu a murit si voiam sa o ajut cumva.

| lussa a răspuns (pentru Anonim124635):

Și eu doar ți-am dat un sfat. Se scrie "completez", apropo. Și pe Internet de ce nu ar conta gramatica?
Îmi pare rău pentru pierderea ta! Dar în această perioadă crucială pentru dezvoltarea ta trebuie să te concentrezi strict pe asta. Sunt sigură că mama ta te va ajuta. Ai putea să lucrezi la diferiți vecini care au nevoie de muncă prin jurul casei, dar nu știu cât timp vei avea pentru școală... Dar e decizia ta. Mult succes!