| MeeLy a întrebat:

Ma tot gândesc la ce facultate sa dau.
Sunt pe profil uman, filo, deci mate nu prea fac. Adică mai deloc.
Vreau sa îmi spuneți ce meserie pot avea și la ce facultate pot da.
Nu vreau sa devin profesoara sau învățătoare.
La FEAA, administrație publica trebuie mate?
Sau la altele. Nu contează.
Ideea e ca vreau sa îmi spuneți niște facultăți și meseriile pe care le pot avea în urma acesteia.
Va mulțumesc tare mult❤️

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu administratia publica daca vrei sa lucrezi in domeniu public, institutii publice. Ai pile pe la vreo institutie? Angajarile se fac pe linie de partid sau pe pile.
De ce nu dai la drept? Multa lume de la filologie merge la drept daca nu vor Litere pentru profesorat.
Sau daca ai starea de sanatate buna si conditie fizica foarte buna poti da la academia de politie din Bucuresti. Ai academii de armata in tara. Serviciu asigurat dupa absolvire pe un salariu bun.
Am avut colegi la filologie care au dat la medicina si au reusit. Au ajuns fie medici generalisti fie dentisti. Drept ca au luat multe meditatii de biologie si chimie. Si le-a placut mult medicina. Daca nu iti place meseria nu o s-o faci bine.
Specializarea de administratie publica este pierdere de vreme. Faci multe materii de drept dar ca nu esti la specializarea drept.
Nu m-as apropia de specializari fantoma care nu se cer pe piata decat pe posturi publice care sunt blocate pentru cei cu relatii.
Politehnica nu o poti face pentru ca esti la un nivel de baza cu matematica. La inginerie se cere matematica pe paine.
Cele mai serioase pentru un absolvent de filologie iti raman dreptul, armata, politia sau medicina (daca iei ore multe pentru pregatirea de admitere).

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Am terminat filo și am avut colegi care au dat la feea și medicină, deci s poate, dar trebuie efort suplimentar din partea ta. fără mate ar fi litere, relații publice, geografie, medicină, istorie, științe politice, jurnalism

| Crisstinayy12 a răspuns:

Ai putea incerca facultatea de litere, psihologie, resurse umame, poate chiar drept, ce iti place. Am o prietena care a fost la filo si lucreaza ca chirurg acum. Nu prea stiu sa te ajut dar am zis sa scriu oricum

| InvatamProgramare a răspuns:

Cum ii spuneam si lu' @Sleepygirl recomand ASE, Informatica Economica. Pentru ca pe langa faptul ca la final te poti lauda ca ai terminat o facultate, poti intra in domeniu IT un domeniu la mare cautare in aceste vremuri. Intr-adevar va trebui sa te faci prietena cu matematica. Dar nu e chiar asa de imposibila (vorbesc din prisma unei persoane careia nu ii place matematica) si nici n-am vazut pe nimeni murind de matematica. laughing Spor!

| AuricaMircica155 a răspuns:

Fereste te de ASE