| Ashley0 a întrebat:

Nu stiu daca am ales bine categoria, dar am o intrebare si nu stiu unde sa postez... Am 13 ani si as dori sa dau la liceul militar cand termin clasa a 8-a. Insa nu stiu prea multe legate de acest liceu. Ma poate ajuta cineva care a facut liceul militar sau este la el? Mai amanuntit, cu multe detalii legate de program, (chiar daca difera de la liceu la liceu)... Sau in legatura cu modul in care se desfasoara acolo programul. (Ex: strict, foarte strict.)
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

O zi în Colegiul Militar arată cam aşa :
Trezirea la ora 6. La ora 6.10 toţi elevii se prezintă pe platou şi are loc înviorarea până la 6.30. Între 6.30 şi 7.00 ai timp să te îmbraci, să faci duş şi să faci ordine în cameră sau sector.
Urmează micul dejun, care durează până la 7.30, apoi raportul de dimineaţă.
La ora 8 încep cursurile. La 11 fără 10 este pauza mare, care dureată 20 de minute şi este oferită o mică gustare, apoi orele continuă până la ora 14.00. Până la 14.30 are loc raportul, iar de la 14.30 la 15.00 masa de prânz. Între 15.00 şi 16.30 este program de voie. Te poţi odihni, poţi merge la cumpărături, poţi face sport etc.
De la 16.30 la 20.30 este program de studiu în clase, program la care se oferă asistenţă de la profesori.
Până la 21.00 este cina. După cină, cei care mai au nevoie de asistenţă, o pot primi până în ora 22.00.
Vinerea, după luarea prânzului cei care vor pot pleca acasă, cei care nu pleacă îţi continuă programul.
În weekend trezirea este la ora 8.00. Este program de studiu, iar după ora 14.00 este program de voie.
Duminica este zi liberă.
În timpul raportului de dimineaţă are loc şi intonarea imnului şi arborarea drapelului.
Cu ocazia deferitelor activităţi militare la care participă elevii, sunt organizate şi repetiţii, însă nu în timpul orelor de curs.
Este viaţă destul de grea, pentru cei care sunt obişnuiţi să primească totul pe tavă. Acolo tu îţi faci patul, tu ai grijă de lucrurile tale, tu îţi pregăteşti hainele, tu iei deciziile, tu îţi organizezi timpul.
Disciplina este esenţială în aceste colegii militare.
Nu ai voie să te abaţi de la program.
Mai au loc şi ore de pregătire militară.
Elevii pot face parte din diferite cluburi sportive sau culturale, participă la concursuri, olimpiade, etc.
Se fac aceleaşi ore ca la un profil normal de mate-info.
Media este destul de mare, depinde de la an la an.
La băieţi sunt 100 de locuri, deci media este relativ mai mică ca la fete.
Admiterea constă într-o vizită medicală, examen pshiologic, probă sportivă, proba la matematică şi română ( teste grilă : mate 10 întrebări, română 8, se corecteză pe loc ).
Apoi urmează ierarhizarea, în ordinea descrescătoare a mediilor.
Media de admitere finală este media aritmetică dintre nota la test şi media ta de admitere ( evaluare naţională şi cei 4 ani de gimnaziu ).
Dacă mai ai întrebări, le aştept.
Inscrieriile incep undeva prin ianuarie si dureaza pana la mijlocul lunii aprilie.
Pe langa orele normale ( profil mate info ) mai ai si cateva ore de pregatire militara.

| mixxjim a răspuns (pentru Sadop):

Ti-as da un Like pentru raspuns, dar n-am cum happy

| Sadop a răspuns (pentru mixxjim):

Eu sper ca te-am ajutat.

| mixxjim a răspuns (pentru Sadop):

Ei, multumesc, nu eu aveam nevoie, doar mi-a placut cum i-ai raspuns persoanei care a postat intrebarea happy Oricum, ti-am dat vot, daca like nu avem. Numai bine!