| CatalinDNK a întrebat:

Sunt clasa a 8a și as vrea sa urmez un liceu militar. Vreau sa știu mai multe despre viata de acolo. Dacă poate sa îmi spună cineva care a făcut liceul militar sau care încă îl face. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| LexaEAG a răspuns:

Hei,eu nu sunt la liceul militar, n-am nicio treaba cu acest liceu, dar stiu câteva informații pe care le-am aflat de la directorul unui liceu sportiv din județul meu, când eram la sfârșit de clasa a8a.De exemplu mi s-a spus ca pentru a aplica la un astfel de liceu trebuie sa dai anumite probe la sport prin luna martie maxim pana in luna mai pe lângă examen, iar daca treci probele cu brio ești,, admis" doar daca notele de la examen sunt suficient de mari. Daca ai norocul sa intri la un astfel de liceu si stai la cămin trezirea se face la 6:00 si începe cu o ora de antrenament, după care se servește masa de la 7:30 la 8:00 când încep orele propriu-zise,(o sa te bazezi mai mult pe sport)dupa ce termini orele o sa ai timp in care trebuie să-ți faci temele si sa înveți iar apoi faci din nou antrenament seara, după care iei cina, si după se da stingerea, cam așa sta treaba la un astfel de liceu.Țin sa precizez ca este un liceu mai strict fata de celelalte, la care înveți sa fii punctual si disciplinat, dar pentru a intra la un liceu militar trebuie sa fii 100℅ sănătos, fara probleme de sănătate, sau semne la vedere.Cam asta este tot, sper ca te-am făcut sa înțelegi cate ceva.

| CatalinDNK explică (pentru LexaEAG):

Multumesc pentru raspuns!

1 răspuns: